Ilmajoen seurakuntalaiset tutustuivat Soiniin

0

Ilmajoen seurakuntalaiset tutustuivat eilen Soiniin päivän kestävällä vierailulla.

Päivä alkoi jumalanpalveluksella Soinin kirkossa. Hartauden  jälkeen pastori Hannu Lehtonen kertoi kirkon historiaa. Seurakuntatalolla nautitun lounaan jälkeen ryhmä, vajaa viisikymmentä henkilöä tutustuivat Taide-ateljee Reijo Kivijärven taidenäyttelyyn ja pärehöyläysnäytökseen. Osanottajat saivat kaikki päreen ”kainaloon” ja maistuvat pullakahvit.

vas. Leena Martikkala ja Liisa Rintakallio

Ihastusta herätti Reijo Kivijärven taulut ja oletettavaa on, että kesäisempänä ajankohtana tullaan uudelleen, oli monen muunkin, kuin diakonien, Leena Martikkalan ja Liisa Rintakallion mielipide.

Reijo Kivijärvi (toinen vasemmalta) kiittelee osanottajia käynnistä.

Taide-ateljeen jälkeen vierailijat piipahtivat vielä Vehulla Nature Paavolan Oy:n luomutilalla. Siellä ilmajokiset saivat tutustua suosittuihin luomutilan marjatuotteisiin. Etenkin tilan päätuote koivunmahlatuotteet kiinnostivat ja juomat maistuivat.

 

JÄTÄ KOMMENTTI