Kuppa, hiv-tartunnat ja lääkkeille vastustuskykyinen tuberkuloosi saapuvat Etelä-Karjalaan pääosin Venäjältä.
Viime vuoden tartuntatautiraportti paljastaa, että yhdeksästä uudesta hiv-tapauksesta valtaosa oli peräisin itärajan takaa.
Myös 14 kuppatapauksesta useimmat oli saatu Venäjällä. Suomeen kulkeutuu naapurimaasta myös MDR-tuberkuloosia, johon uudet tubilääkkeet eivät pure.
Infektiolääkäri Pekka Suomalainen ei hämmästele, että suuri osa tarttuvista taudeista tulee Venäjältä.
– Etelä-Karjalan alueella on monia rajanylityspaikkoja ja matkailu molempiin suuntiin on vilkasta. Tavallisen suomalaisturistin ei kannata tartuntoja pelätä, mutta ns. seksimatkailijoilla voi olla tuliaisena kuppa tai hiv.
Jotain hyvääkin tilastoista löytyy. Herkästi leviävän MRSA- sairaalabakteerin kulkua on saatu hidastettua jo kahtena vuonna peräkkäin. Suomalaisen mukaan tehostettu käsihygienia on ollut ratkaisevasti vaikuttamassa MRSA-löydösten laskuun.