Villa Väinölässä: YHDESSÄ 25.2. – 21.3.2025

0
Anna-maria Mattila, Kortesjärvi

Kulttuuritalo Villa Väinölässä Alajärvellä on esillä Järvi-Pohjanmaan kansalaisopiston Vimpelin kuvataide- ja posliininmaalausryhmien taideteoksia 25.2-21.3.2025.

Näyttelytila on avoinna ti-pe 13-17. YHDESSÄ-näyttelyn avajaisiltana ti 25.2. klo 17.30 voi paikalla olevia taiteilijoita tulla jututtamaan rennosti kahvikupillisen äärellä.
Näyttelyssä on esillä 34:n kurssilaisen eri tekniikoin toteutettuja maalauksia.
Sisko Lehto, Lappajärvi
Harrastajat ovat pääasiassa järviseudun alueelta, muutama vähän kauempaakin. Kolmen eri  ryhmän taideteoksista koostuva näyttelykattaus on värikäs ja rönsyilevä-todellinen runsaudensarvi.
Kaarina Höykinpuro, Alajärvi
Varsinaista yhtenäistä teemaa ei teoksilla tai näyttelyllä ole. Kurssilaiset ovat saaneet vapaasti toteuttaa omia tai opettajan ideoita. On kokeiltu akryyli- öljy- akvarelli- pastelli- ja posliinivärejä. Teoksia on syntynyt myös erilaisille pinnoille mm. lautaan ja vaneriin. Myös kuumaliima on ollut käytössä kohopintojen aikaansaamiseksi.
Kirsti Jaakkola, Vimpeli
 ”Kursseilla on rento meininki ja yhdessä jaetaan tekemisen ja onnistumisen iloa. Tapaaminen  samanhenkisten ihmisten kanssa koetaan tärkeäksi! Siinä varmasti yksi syy miksi ryhmiin on vuosi toisensa jälkeen riittänyt osallistujia”, ohjaaja Sirpa Kataja iloitsee.


Kotivaara_varautuminen 2025 maaliskuu

JÄTÄ KOMMENTTI