Eremenko Junior liittyy Pietarsaaren Jaron kokoonpanoon

0
Eremenko palaa pelaamaan Pietarsaareen
Eremenko palaa juurilleen Pietarsaareen
Isä ja poika yhdistävät voimansa jalkapalloliigassa pelaavassa Jarossa ensi kaudella.

Jaron päävalmentaja Alexei Eremenko Senior pääsee valmentamaan poikaansa Alexei Eremenko Junioria, kun tämä siirtyy Jaroon ukrainalaisesta FC Metalist -joukkueesta.

Eremenko junior pelaa Jarossa lainasopimuksella, joka kattaa ensi kauden. Hänen sopimuksensa taustalla on Jaron ja Metalistin hiljattain alkanut yhteistyö.

– Toivottavasti tämä on vain alkua hyvälle yhteistyölle. Keskusteluja on käyty myös muista mahdollisista pelaajalainoista, kertoi Jaron toimitusjohtaja Niklas Storbacka.

Aikoinaan 7-vuotiaana Jaron junioreihin liittynyt Alexei Eremenko Junior on edustanut urallaan muun muassa kreikkalaista Panathinaikosia, norjalaista Tromssaa, ranskalaista Metziä, italialaista Lecceä ja venäläistä Saturnia.

Suomen maajoukkueessa hän on pelannut 43 A-maaottelua.

Korona-kartta 700x

JÄTÄ KOMMENTTI