
Urmas Peräsalo
SC Alajärven 0809 joukkueessa on mukana 2008 – 09 syntyneitä pelaajia. Joukkue osallistui toukokuussa Mikko Kohonen Cup 2017 salibandyturnaukseen Seinäjoella.
Alkulohkossa Alajärven pojat voittivat tiukan taistelun Soinin Sopsia vastaan 2-1. Samoin tiukka peli pelattiin Seinäjoen SPV:tä vastaan. Peli päättyi myös lukemin 2-1 alajärveläisten voittoon. Kolmas peli oli myös tasaista kamppailua Seinäjoen Pallokerhoa vastaan. Tässä pelissä tuli maaleja enemmän ja peli päättyi Alajärven 4-3 voittoon. Finaalissa Alajärveä vastaan tuli SoPS Soinista uudelleen. Kiivaan taistelun jälkeen SC Alajärvi voitti ottelun tuttuihin numeroihin 2-1.
Mikko Kohonen edusti tapahtumassa hienosti. Hän oli nuorten kanssa kuvissa ja jakoi nimikirjoituksia. Tapahtuma oli hyvin järjestetty aikatauluineen ja ruokineen. Eri sarjoissa pelanneet joukkueet saivat varmasti hyviä kokemuksia.
SC Alajärvi 0809 aloitti toimintansa viime joulukuussa. Joukkueen harjoituksissa on käynyt 25 pelaajaa kevään aikana. Maaliskuussa on joukkue osallistui Seinäjoella Jaffa Cup turnaukseen sijoittuen kuudenneksi. Joukkueen vetäjinä ovat toimineet Mika Valpas ja Urmas Peräsalo. Syksyllä joukkue aloittaa kauden osallistumalla SSBL:n pohjanmaan lohkon 2008 syntyneiden sarjaan.
Uusia pelaajia toki tarvitaan, joten tervetuloa syksyllä mukaan!