Soinin Sisun Merja Korpela ja Jelena Jaakkola kamppailevat Suomen joukkueessa Ruotsia vastaan

0

Yllättävän vähän eteläpohjalaisurheilijoita sisältävässä Suomen yleisurheilun maajoukkueessa on kuitenkin ilahduttavasti peräti kaksi järvipohjalaisedustajaa Soinista. Naisten joukkueessa Suomen värejä kantavat Sisun Merja Korpela moukarinheitossa ja Jelena Jaakkola keihäänheitossa. Miesten vahva keihäsosaaminen ei tänä vuonna aivan riittänyt Järvi-Pohjanmaalta kisajoukkueeseen asti. Katso tulevan viikonlopun Suomi-Ruotsi maaotteluun valitut Suomen maajoukkueurheilijat.

Suomen joukkue Ruotsi-otteluun

HELSINKI 30.-31.8.2014

(Urheilijan ja seuran nimen jäljessä on mainittu ennätys)

MIEHET

100 m:

Ville Myllymäki Kankaanpään seudun Leisku 10,43

Eetu Rantala Oulun Pyrintö 10,30

Samuli Samuelsson Ikaalisten Urheilijat 10,50

200m:

Eetu Rantala Oulun Pyrintö 21,08

Samuli Samuelsson Ikaalisten Urheilijat 21,15

Jonathan Åstrand IF Kraft Närpiö 20,92 (20,50 -11)

400 m:

Antti Kokkonen Veitsiluodon Kisaveikot Kemi 48,18 (47,97 -13)

Jani Koskela Tampereen Pyrintö 48,30 (47,88 -12)

Oskari Mörö Esbo IF 47,52

800 m:

Panu Jantunen Parikkalan Urheilijat 1.50,37

Ville Lampinen Kenttäurheilijat-58 Vantaa 1.48,46

Tuomo Salonen Espoon Tapiot 1.49,39

1500 m:

Riku Marttinen Lahden Ahkera 3.44,02 (3.43,14 -09)

Ilari Piipponen Karhulan Katajaiset Kotka 3.46,38

Kolmas edustaja nimetään 30.8.

5000 m:

Tuomas Jokinen Turun Weikot 14.11,75 (14.11,15 -12)

Ossi Kekki Lahden Ahkera 14.45,76 (14.27,94 -13)

Jaakko Nieminen Jyväskylän Kenttäurheilijat 14.21,58

10000 m:

Anders Lindahl IF Länken Kristiinankaupunki 30.06,09

Henri Manninen Jyväskylän Kenttäurheilijat 30.12,52 (29.32,20 -13)

Arttu Vattulainen Joensuun Kataja 30.07,49 (30.02,64 -13)

110 m aj:

Joona-Ville Heinä HIFK Helsinki 14,15 (13,89 -11)

Arttu Hirvonen Oulun Pyrintö 13,87

Elmo Lakka Jyväskylän Kenttäurheilijat 13,89

400 m aj:

Petteri Monni Jyväskylän Kenttäurheilijat 51,41 (51,09 -11)

Oskari Mörö Esbo IF 49,08

Eetu Viitala Turun Urheiluliitto 51,70

3000 m ej:

Jukka Keskisalo Joensuun Kataja 8.29,39 (8.10,67 -09)

Aki Nummela Helsingin Kisa-Veikot 9.07,98 (9.00,95 -12)

Janne Ukonmaanaho Ylikiimingin Nuijamiehet 8.33,09 (8.27,08 -11)

Korkeus:

Osku Torro Jyväskylän Kenttäurheilijat 224 (233i -11)

Jussi Viita Tampereen Pyrintö 226

Richard Östman IF VOM Vöyri 211

Seiväs:

Teemu Hyytiä Laitilan Jyske 510,

Jarno Kivioja Helsingin Kisa-Veikot 520 (555 -09),

Tomas Wecksten Karhulan Urheilijat Kotka 530.

Pituus:

Arttu Halmela Honkajoen seudun Urheilijat 792,

Henri Väyrynen Kajaanin Kipinä 775,

Kristian Pulli Kaipolan Vire Jämsä 789.

Kolmiloikka:

Tuomas Kaukolahti Kenttäurheilijat-58 Vantaa 15,87

Kristian Pulli Kaipolan Vire Jämsä 16,07

Aleksi Tammentie Tampereen Urheilijat -38 16,61

Kuula:

Mika Flinkkilä Seinäjoen seudun Urheilijat 17,67

Arttu Kangas Kankaanpään seudun Leisku 19,74

Tomas Söderlund IF Raseborg 18,66 (18,80 -12)

Kiekko:

Joni Mattila Himangan Urheilijat 56,99 (58,19 -12)

Pyry Niskala Vasa IS 60,71

Jouni Walden Ikaalisten Urheilijat 61,95

Moukari:

Arno Laitinen Jyväskylän Kenttäurheilijat 72,11 (72,37 -11)

Tuomas Seppänen Noormarkun Nopsa 75,22 (75,31 -11)

David Söderberg IF VOM Vöyri 77,57 (78,83 -03)

Keihäs:

Lassi Etelätalo Joensuun Kataja 84,98

Tero Pitkämäki Seinäjoen seudun Urheilijat 86,63 (91,53 -05)

Antti Ruuskanen Pielaveden Sampo 88,01

10000 m kävely:

Jarkko Kinnunen Jalasjärven Jalas 41.47,46 (39.55,09 -12)

Aleksi Ojala Turun Weikot 41.53,07

Veli-Matti Partanen Lappeenrannan Urheilu-Miehet (40.22,6h -11)

4 x 100 m:

Hannu Hämäläinen Hämeenlinnan Tarmo

Elmo Lakka Jyväskylän Kenttäurheilijat

Ville Myllymäki Kankaanpään seudun Leisku

Eetu Rantala Oulun Pyrintö

Samuli Samuelsson Ikaalisten Urheilijat

Jonathan Åstrand IF Kraft Närpiö

4×400 m:

Antti Kokkonen Veitsiluodon Kisaveikot Kemi

Jani Koskela Tampereen Pyrintö

Ville Lampinen Kenttäurheilijat-58 Vantaa

Petteri Monni Jyväskylän Kenttäurheilijat

Oskari Mörö Esbo IF

Eetu Viitala Turun Urheiluliitto

NAISET

100 m:

Hanna-Maari Latvala Jyväskylän Kenttäurheilijat 11,30

Maria Räsänen Kuopion Reipas 11,79 (11,65 -13)

Jasmin Showlah HIFK Helsinki 11,77 (11,75 -13)

200m:

Anniina Kortetmaa Kannuksen Ura 24,51 (24,40 -13)

Hanna-Maari Latvala Jyväskylän Kenttäurheilijat 22,98

Milja Thureson Turun Toverit 24,04

400 m:

Sanna Aaltonen HIFK Helsinki 54,09

Katri Mustola Kalajoen Junkkarit 53,20

Eveliina Määttänen Keski-Uudenmaan Yleisurheilu Tuusula 55,33 (54,69 -13)

800 m:

Sara Kuivisto Porvoon Urheilijat 2.06,62

Aino Paunonen Turun Urheiluliitto 2.07,12

Karin Storbacka IK Falken Pedersöre 2.06,15 (2.02,99 -09)

1500 m:

Sandra Eriksson IK Falken Pedersöre 4.15,75

Sara Kuivisto Porvoon Urheilijat 4.20,03 (4.19,03 -13)

Karin Storbacka IK Falken Pedersöre 4.19,25 (4.13,66 -11)

5000 m:

Oona Kettunen Karhulan Katajaiset Kotka 16.28,41 (16.03,79 -13)

Johanna Peiponen Rovaniemen Lappi 16.23,02 (16.09,59 -13),

Camilla Richardsson Vasa IS 16.16,16

10000 m:

Nina Chydenius Viipurin Urheilijat 36.16,98

Minna Lamminen Helsingin Kisa-Veikot 35.30,31

Johanna Lehtinen Joensuun Kataja 33.18,73 -13

100 m aj:

Ida Aidanpää Jyväskylän Kenttäurheilijat 13,08

Matilda Bogdanoff HIFK Helsinki 13,12

Nooralotta Neziri Turun Urheiluliitto 12,98

400 m aj:

Anniina Laitinen Helsingin Kisa-Veikot 58,06

Eveliina Määttänen Keski-Uudenmaan Yleisurheilu Tuusula 59,17

Hilla Uusimäki Kenttäurheilijat-58 Vantaa 60,08

3000 m ej:

Oona Kettunen Karhulan Katajaiset Kotka 10.03,55 (9.45,51 -13)

Janica Mäkelä Forssan Salama 10.07,03 (9.59,99 -11)

Camilla Richardsson Vasa IS 9.56,44

Korkeus:

Laura Rautanen Vilppulan Veikot 186

Linda Sandblom Hangö IK 185 (189 -13)

Elina Smolander Lapuan Virkiä 186

Seiväs:

Erica Hjerpe IF Femman Mustasaari 410

Minna Nikkanen Someron Esa 451

Aino Siitonen Helsingin Kisa-Veikot 415

Pituus:

Emmi Mäkinen Jyväskylän Kenttäurheilijat 633

Jaana Sieviläinen Joensuun Kataja 630 (644 -13)

Hanna Wiss IF Åland Maarianhamina 626

Kolmiloikka:

Essi Lindgren Kuivasjärven Aura 13,30 (13,41 -12)

Kristiina Mäkelä Orimattilan Jymy 13,64 (13,67 -11)

Elina Torro Lappeenrannan Urheilu-Miehet 13,42 (13,72 -09)

Kuula:

Suvi Helin Tampereen Pyrintö 15,63

Katri Hirvonen Joensuun Kataja 15,26

Hennariikka Järvinen Turun Urheiluliitto 14,74 (15,19 -06)

Kiekko:

Katri Hirvonen Joensuun Kataja 57,44

Tanja Komulainen Tampereen Pyrintö 53,63 (57,10 -11)

Sanna Kämäräinen Lapinlahden Veto 60,52

Moukari:

Merja Korpela Soinin Sisu 68,44 (69,53 -09)

Jonna Miettinen Maaningan Mahti 62,28

Jenni Penttilä Kaustisen Pohjan-Veikot 66,12

Keihäs:

Jelena Jaakkola Soinin Sisu 55,40 (58,89 -08)

Heidi Nokelainen Simpeleen Urheilijat 57,28

Oona Sormunen Tohmajärven Urheilijat 58,43 (60,56 -13)

5000 m kävely:

Henrika Parviainen Espoon Tapiot 24.42,74 (24.30,8h -11)

Karoliina Kaasalainen Nokian Urheilijat 23.47,45 (22.35,3h -11)

Anne Halkivaha Turun Weikot 23.10,71 (20.33,13 -06)

4 x 100 m:

Anniina Kortetmaa Kannuksen Ura

Hanna-Maari Latvala Jyväskylän Kenttäurheilijat

Maria Räsänen Kuopion Reipas

Jasmin Showlah HIFK Helsinki

Milja Thureson Turun Toverit

4×400 m:

Sanna Aaltonen HIFK Helsinki

Anniina Laitinen Helsingin Kisa-Veikot

Katri Mustola Kalajoen Junkkarit

Ella Räsänen Tampereen Pyrintö

Hilla Uusimäki Kenttäurheilijat-58 Vantaa

Digi-terveysasema Kuusiolinna 700x

JÄTÄ KOMMENTTI