Esittelyvuorossa on viikon kuusitoista Ankkuri-pelaaja. Pelaaja, joka kuuluu ankkurilaisten superpelaajien konkari kaartiin, on aloittanut pesäpalloilija uransa Koskenkorvan Urheilijoissa Ilmajoella. Jouni debytoi Ankkureissa kaudella 2011. Jouni on voittanut miesten Superissa pronssia Kossun paidassa 2007.
Jouni on toiminut viime vuodet Ankkuri-joukkueen kapteenina. Ulkopelissä mies lukee etukenttää ja toimii ykkösvahtina. Jouni on myös tunnetusti yksi joukkueensa pukukoppipelaajista ja kannustajista.
JOUNI OJA-LIPASTI
NIMI: Jouni Oja-Lipasti
SYNTYMÄAIKA: 1.6.1985
AMMATTI: Teräsmies
LEMPINIMI: Lipa
SEURAT (kasvattajaseura ensimmäisenä): KoU, IPV, Karhu, AA
PELIROOLI: Iv ja Multipelaaja sisällä…..
ESIKUVASI: Janne Rauhala
MIKÄ SAI SINUT LAJIN PARIIN? Isä pakotti;)
TÄRKEINTÄ ELÄMÄSSÄ: Perhe, ystävät, terveys ja nötkötti.
PARASTA PESIKSESSÄ: Tunne
MITEN VIETÄT MIELUITEN VAPAA-AIKASI? Urheilun parissa elokuvateatterissa…
RUTIINIT ENNEN PELIÄ? Pelipuku ensin päälle ja kentälle.
KETÄ HALUAISIT KUTSUA PELIÄ KATSOMAAN? Arhinmäki!!!!!
TERVEISET ANKKURI-FANEILLE: Saa hengittää!!!
MIELEENPAINUVIN MUISTO PELIVUOSIEN VARRELTA: A-poikien finaali AA-Kou ja 2007 ViVeä vastaan pelattu peli jatkosarjassa, joka antoi tuolloin mahdollisuuden voittaa SM-pronssia. Se on nykypäivänä ajateltuna kova suoritus vaikka silloin sitä ei osannut arvostaa.