YLEISURHEILU | Alajärven Ankkurien Mikko Paavola kisaa Suomen maajoukkueen mukana EM-kilpailuissa

0
Mikko Paavola hyppäsi 22-vuotiaiden maajoukkueen seiväshyppy kolmikkoon. (Kuva vuodelta 2017 kun Mikko hyppäsi nuorten maajoukkueen edustukseen)

Suomen joukkueeseen yleisurheilun 22-vuotiaiden EM-kilpailuihin Ruotsin Gävleen on valittu kilpailemaan 46 urheilijaa. Joukkueessa on useita lajin kotimaisia kärkinimiä kuten keihäänheittäjä Oliver Helander, korkeushyppääjä Ella Junnila, pituushyppääjä Taika Koilahti, seiväshyppääjä Wilma Murto ja tuore moukarinheiton SE-nainen Krista Tervo.

EM-kisat kilpaillaan 11.-14. heinäkuuta.

Suomen EM-joukkueen johtajan Tapio Rajamäen mukaan joukkueeseen valittiin kaikki Suomen Urheiluliiton tulosrajan saavuttaneet urheilijat.

– Ainoa poikkeus oli miesten seiväshyppy, jossa oli kaikkiaan viisi valintakelpoista hyppääjää. Heistä joukkueeseen nimettiin Urho Kujanpää, Tommi Holttinen ja Alajärven Mikko Paavola. Eetu Turakainen nimettiin kotiin jääväksi varamieheksi, Rajamäki sanoo.

Paljon mahdollisuuksia pistesijoille

Suomen joukkueessa on 20 miestä ja 26 naista, ja reilusti toistakymmentä urheilijaa, jotka ovat kesän 22-vuotiaiden EM-kisatilastossa 12. parhaan joukossa.

– Tilastot antavat suuntaa, mutta todellinen kilpailutilanne nähdään vasta kisoissa. Kisat ovat verrattain varhain kesällä, joten monen paras kunto nähdään vasta Gävlessä, Rajamäki sanoo.

– Meillä on paljon urheilijoita, joilla on onnistuessaan mahdollisuuksia vähintään pistesijoille.

Edellisissä 22-vuotiaiden kisoissa Puolan Bydgoszczissa toissa kesänä Suomen joukkue kokosi kolme mitalia ja 10 pistesijaa.

 

Suomen joukkue 22-vuotiaiden EM-kisoissa Gävlessä, Ruotsissa 11.-14.7.2019

(Laji-nimi-seura-ennätys/kauden paras tulos):

Miehet:

200m:

Oskari Lehtonen Nurmijärven Yleisurheilu 20,88/21,13

800m:

Markus Teijula Naantalin Löyly 1.48,10/1.48,61

110m aj:

Valtteri Kalliokulju Liedon Parma 14,19/14,19

Ilari Manninen Jyväskylän Kenttäurheilijat 14,02/14,02

Seiväs:

Tommi Holttinen Someron Esa 555i/ 536

Urho Kujanpää Tampereen Pyrintö 556i/556i

Mikko Paavola Alajärven Ankkurit 525/525

Eetu Turakainen Turun Urheiluliitto 535/525 (kotiin jäävä varamies)

Kuula:

Eero Ahola Porin Yleisurheilu 18,11/17,94

Samuli Kyrönviita Ikaalisten Urheilijat 18,02/17,70i

Panu Tirkkonen Keiteleen Kunto 18,27/17,68

Moukari:

Roope Auvinen Sjundeå IF 70,76/70,76

Aleksi Jaakkola Vehmaisten Urheilijat 73,77/70,87

Aaron Kangas Kankaanpään seudun Leisku 73,94/73,94

Keihäs:  

Oliver Helander IF Raseborg 88,02/86,93

Toni Keränen Limingan Niittomiehet 78,86/74,63

Lassi Saarinen Keuruun Kisailijat 76,47/76,47

Kymmenottelu: 

Leo Uusimäki Kenttä-Urheilijat-58 Vantaa 7370/7370

4x100m:

Konsta Alatupa Kokkolan Työväen Urheilijat  10,58/10,58

Tuukka Huuskola Esbo IF 10,72/10,72

Riku Illukka Vantaan Salamat 10,53/10,68

Valtteri Kalliokulju Liedon Parma 10,89/11,04

Oskari Lehtonen Nurmijärven Yleisurheilu 10,64/10,64

Ilari Manninen Jyväskylän Kenttäurheilijat 10,79/10,79

Naiset:

100m:

Lotta Kemppinen Helsingfors IFK 11,50/11,50

10 000m:

Klaara Leponiemi Lempäälän Kisa Yleisurheilu 35.08,89/35.08,89

Alisa Vainio Lappeenrannan Urheilu-Miehet 32.58,17/34.47,46

100m aj:

Julia Enarvi Jyväskylän Kenttäurheilijat 13,41/13,41

Emma Hyvärinen Turun Urheiluliitto 13,78/13,78

Anni Siirtola Helsingin Kisa-Veikot 13,66/13,66

400 m aj:

Viivi Lehikoinen Helsingfors IFK 56,49/58,55

3000m ej:

Astrid Snäll Forssan Salama 10.07,67/10.19,28

Korkeus:

Ella Junnila Tampereen Pyrintö 194/194

Elina Kakko Perttelin Peikot 188/184i

Seiväs:

Henriikka Könönen Kuivasjärven Aura 415i/415i

Wilma Murto, Salon Vilpas 471i/451

Laura Ollikainen Varkauden Kenttä-Veikot 430/430

Pituus:  

Maria Huntington Tampereen Pyrintö 633/633

Taika Koilahti Turun Weikot 664/664

Kolmiloikka:

Saara Hakanen Helsingin Kisa-Veikot 13,05/13,05

Kuula:

Eveliina Rouvali Kuopion Reipas 16,50i/16,50i

Kiekko: 

Johanna Lehtiö Kenttä-Urheilijat-58 Vantaa 51,53/51,53

Helena Leveelahti Virtain Urheilijat 56,80/51,72

Krista Uusi-Kinnala Laitilan Jyske 53,48/51,69

Moukari:

Krista Tervo Karhulan Katajaiset 70,18/70,18

Kiira Väänänen Varpaisjärven Vire 62,46/62,46

Keihäs:

Suvi Kemppainen Kajaanin Kipinä 57,75/53,00

Elina Kinnunen Uudenkaupungin Kenttäkarhut 55,41/55,41

Seitsenottelu:

Maria Huntington Tampereen Pyrintö 6053/6053

20km kävely

Anniina Kivimäki Lapuan Virkiä 1.46,14/1.46,14

Enni Nurmi Espoon Tapiot 1.36,16/1.36,16


 

Korona-kartta 700x

JÄTÄ KOMMENTTI