20-vuotias nuorukainen kuoli ulosajossa Pedersöressä!

0
Kuolemankolari
JO TOINEN SAMANKALTAINEN NUORUKAISEN KUOLEMAAN JOHTANUT LIIKENNEONNETTOMUUS KESKI-POHJANMAALLA
20-vuotias nuori mies sai surmansa hänen autonsa suistuttua ulos tieltä lauantaina klo. 20.35 aikaan Pietarsaaren ja Uudenkaarlepyyn välisellä tieosuudella Sandåsenin hiekkakuopilla.

Auto on ajanut tietä pohjoisen suuntaan ja hiekkakuopille tultaessa suistunut oikealle puolelle tietä metsään ensimmäisessä vasemmalla kaartuvassa mutkassa.

Auto katkaisi useita mäntyjä matkallaan ja päätyi hiekkakuopaan veteen. Muutaman katkenneen puun läpimitta oli 25-30 cm.

Kuljettaja menehtyi välittömästi törmäyksessä. Mies on ollut yksin matkalla autollaan.

Paikkatutkinnan mukaan vaikuttaa siltä kuin auto olisi jatkanut suoraan mutkassa kovalla vauhdilla.

Tieltä suistumisesta auton pysähtymispaikaan on noin 60 metriä. Pelastushenkilökunta löysi autosta nuorukaisen kuljettajan paikalta elottomana.

Poliisi on tänään jatkanut paikkatutkintaa ja tutkinut myös onnettomuusauton. Auto on mitä ilmeisimmin liikkunut huomattavalla ylinopeudella. Auton vauriot sekä tapahtumapaikalla tehdyt havainnot koskien katkenneioden puiden paksuudet ja auton kulkureitti viittavat kaikki tähän suuntaan.

Silminnäkijöitä ei ole ehditty kuulustella mutta alkupuhuttelujen mukaan auto oli ajanut tiellä lujaa.

Kuljettajan mahdollinen alkoholin käyttö ja kuolinsyy selviää ruumiinavauksessa.

Digi-terveysasema Kuusiolinna 700x

JÄTÄ KOMMENTTI