Alajärven Kaupinkartanon hoitopäivän hinta pysyy entisellään

0
Järvi-Pohjanmaan perusturvalautakunta päätti viime tiistaina Vimpelin kunnantalolla pitämässään kokouksessa olla korottamatta  vanhusten palvelu- ja dementiakoti Kaupinkartanon hoitopäivien hintaa.

Esityksessään Alajärven Seudun Vanhustenpalveluyhdistys esitti hinnan korottamista 4%:lla. Perusteluina hinnankorotukselle esitettiin henkilöstökustannusten nousua ja varautumista ensi vuoden palkankorotuksiin. Viimeksi hoitopäivän hintaa on tarkistettu 1.4.2012 alkaen, milloin intervallipäivän hintaa ei korotettu.

Nykyinen hoitopäivän hinta on 75,50 euroa ja intervallihoidon 95,00 euroa/vrk. Uudeksi hinnaksi Vanhustenpalveluyhdistys esitti 78,50 euroa/vrk sekä intervallihoidolle 98,80 euroa/vrk. Korotuksen kustannusvaikutus hoitopäivän hinnan osalta vuositasolla olisi laskelmien mukaan ollut noin 55 000 €.

Perusturvalautakunta perustelee perusturvajohtajan esittelemää päätöstä olla korottamatta hoitopäivähintaa muun muassa yhdistyksen voittoa tavoittelemattomalla toimintaperiaatteella, joka on kirjattu vanhustenpalveluyhdistyksen sääntöihin. Hinnan korotuksille ei Järvi-Pohjanmaa perusturvalautakunnan mielestä löydy myöskään tarvittavia perusteita yhdistyksen tämän hetkisen hyvän taloudellisen tilan vuoksi. Yhdistyksen vuoden 2012 taseeseen on kirjattu tilikausilta kertyneitä voittoja lähes 400 000 euroa.

JÄTÄ KOMMENTTI