
Päivitetty 27.12.2013 klo 18.50
Keski-Suomen pelastuslaitoksen henkilökunta sai hälytyksen liikenneonnettomuuspaikalle Kyyjärvelle Jyväskylä – Kokkolantielle (valtatie 13) iltapäivällä pian kello neljän jälkeen.
Onnettomuuspaikka on Oikarin ja Kyyjärven välillä Jyväskyläntien ja Pietari Brahentien risteyksessä.
Pelastuslaitoksen mukaan kahden henkilöauton kolarissa loukkaantui vakavasti kaksi naishenkilöä ja yksi lievempiä vammoja saanut mies.
Kaksi onnettomuuden uhreista kiidätettiin ambulanssilla Keski-Suomen keskussairaalaan ja yksi Seinäjoen keskussairaalaan.
Valtatien 13 liikenne oli onnettomuuspaikan pelastus- ja raivaustöiden takia poikki reilun puoli tuntia, nyt liikkenne sujuu jälleen normaalisti.
Viranomaisten mukaan huono sää hankaloittaa suuresti tällä hetkellä seutukunnan liikenneolosuhteita.

JAutot romuttuivat etuosistaan pahoin (
