Onnettomuus sattui perjantaina päivällä puoli yhden aikaan Lappajärven Itäkylässä Ammesmäentien risteyksen kohdalla.
18-vuotias lappajärveläinen nainen loukkaantui, kun hän kääntyi polkupyörällä takaa tulleen henkilöauton eteen.
Henkilöautoa ohjannut lappajärveläinen 31-vuotias nainen oli ajanut Itäkyläntietä Vimpelin suuntaan. Hänen edellään oli kulkenut toinen auto.
Ammesmäentien ja Itäkyläntien risteyksessä polkupyöräilijä oli yhtäkkiä kääntynyt vasemmalle henkilöauton eteen.
Autoilija oli väistänyt vasemmalle ja jarruttanut, mutta väistöstä huolimatta auto osui pyöräilijään.
Ilmeistä on, että polkupyöräilijä odotti edellä menneen auton ohituksen, mutta ei huomannut jäljessä tullutta toista henkilöautoa.
Henkilöauto ajautui risteyksen jälkeen ajosuunnassaan vasemmalle ojaan.
Ambulanssi toimitti loukkaantuneen polkupyöräilijän Seinäjoen sairaalaan.
Henkilöauton oikea kylki vaurioitui jonkin verran ojaan ajossa.
Kiitos Timo Haapalalle miellyttävästä vaamttenttaalisesia. Oli ilo katsella ja kuunnella esitystäsi kaiken tykittämisen keskellä. Se että eilisiltainen meni osin huudon puolelle (Niinistö-Viialainen) oli harmillista, mutta rauhallinen keskustelu Matti Maunun kanssa edellisissä jaksoissa oli terapiaa meille katsojillekin. Toivottavasti olette edelleen remmissä kun seuraavat erät tulevat. Kiitos!