Viikko 48 | EPSHP:n tiedote – maanantai

0
Sairaalanmäki ilmakuva

Tilannetietoa Etelä-Pohjanmaan sairaanhoitopiirin COVID-19-tilanteesta

Etelä-Pohjanmaan sairaanhoitopiirissä todettiin sunnuntaina 22.11.2020 kuusi uutta koronavirustartuntaa. Kaikki tartunnat liittyvät tartuntaketjuun Järvi-Pohjanmaan alueella. Valtaosa sairastuneista on ollut jo karanteenissa. Koronatartuntojen kokonaismäärä sairaanhoitopiirissä on 255 (Luku päivittyy viiveellä nettilaskuriimme.) Sairaalahoidossa on muutamia koronapotilaita.

Kahden edeltävän viikon aikana on todettu 75 uutta positiivista koronavirustartuntaa (ilmaantuvuus 38,8/100 000 as.) ja näistä 61 on todettu viimeisen 7 vrk:n aikana (ilmaantuvuus 31,6/100 000 as.) Järvi-Pohjanmaalla on viikon kuluessa asetettu karanteeniin n. 300 henkilöä.

Positiivisten näytteiden osuus on viimeisen viikon aikana noussut 2,4 %:iin.

Alueellinen yhteistyöryhmä Nyrkki kokoontuu tänään. Päätöksistä tiedotetaan huomenna päivittäistiedotteessamme.

COVID-19 -näytteitä on Etelä-Pohjanmaan sairaanhoitopiirissä otettu tähän mennessä kaikkiaan 45 433.  Eilen tutkittiin 268 näytettä.


 

JÄTÄ KOMMENTTI