Virtain Kurjenkylän kylätalon neljännesvuosisadan matka kirjaksi

0
Kurjenkylän kylätalo

Jarkko Ruohola/ J-Pnews
Virrat

Virtain Kurjenkylän kylätalon neljännesvuosisadan matka on koottu yksiin kansiin, kirjaksi -Kylätalon matkassa.

Kirjan toteuttamisesta ja kustantamisesta on vastannut itsekin Kurjenkylässä asuva Ari Rajamäki. – Kun itselläkin tulee vuosia ja vuosia lisää ja kun vielä muistaa asioita kylätalon tekemisestä ja oli hyvä laittaa tietoa talteen jälkipolville, mitä täällä on tapahtunut.

Ari Rajamäki ja kirjansa Kylätalon matkassa.

Itse olen saanut olla hommassa mukana talon syntysanoista alkaen.  Kun aloin miettiä miten toteutan kirjan tekemisen, teenkö siitä historiateoksen tai jonkun muun, helpommaksi koin kuitenkin sen, että teen sen omasta näkökulmasta ja mitä minä olen kokenut talon matkassa, kertoo Ari Rajamäki.

Kylätalon matkassa-kirjassa on 88 sivua. Se avaa monipuolisesti mitä kaikkea on kuulunut neljännesvuosisataan talon arjesta erilaisiin tapahtumiin   ja mitä kaikkea sitä ennen on tapahtunut alkuideasta, kylätalohankkeen käynnistymiseen, suunnitteluun ja rakentamiseen.   Kuvitus täydentää hyvin asiakokonaisuuksia.

Kylätalo valmistui koulun kylkeen vuonna 2000. Koulu loppui vuonna 2015. Entisissä koulun tiloissa toimii mm. harmoonimuseo. Kirjaa on saatavilla mm. paikkakunnan kirjakaupasta ja kylätalolta. – jr



 

Kotivaara_varautuminen 2025 maaliskuu

JÄTÄ KOMMENTTI