
Pentti Hautala/ J-Pnews
Ähtäri
-Millä tavoin ja mistä syystä onnettomuus on tapahtunut, eli kolarin ”kulku” kiinostaa kovasti. Sitä yritetään sinnikkäästi selvittää, sivullistenkin toimesta jälkeenpäin jäljistä. Ainakin ns. ”pimeäksi” jääneistä, joita ei ilmoiteta viranomaisille.
Useista vahingoista ei enää ilmoiteta viranomaille. -Kärsitään vahingot itse, tai sovitaan suoraan vakuutusyhtiön kanssa. Näin säästetään poliisien aikaa ja vältytään suurilta sakoilta. Joka tulee maksettavaksi ainakin ns. itse aiheutetusta, omasta ajovirheestä koituneesta kolarista.
Yleensä aina onnettomuuspaikkaa siivotaan kolarin jättämät romut onnettomuuden tapahtuma-alueelta pikaisesti pois. Se onkin tärkeää kaikissa taupuksissa. Näin tehdään siisteyden kannalta. Sekä siksi, ettei jää mitään todistuksia pitkäksi aikaa, eikä ”pöllittäväksi ” paikanpäälle. Jopa jotkut tarmosta poistavat rekisterikilvetkin välittömästi kolariautostaan, että uteliaat eivät pysty tiedustelemaan ja saamaan tietoja puhelinsoitolla auton omistajassa.
ÄHTÄRI- Virrat maantiellä taannoin tapahtunut kolari on poikkeus totuttuun.
Peränteellä, muutama satametriä Vuorimäentien risteyksestä Ähtärin suuntaan on auto jostakin syystä suistunut tien reunalta toiselle. Jälkiä on jäänyt kestopäällysteelle ja reunoille. Valkoisia vankkoja heijastustolpia on myös muutama rikkoutunut?
Moni onkin ihmetellyt, mistä syystä kaistalta toiselle suistuminen on johtunut? -Kun otin kuvaa kohteesta, eräs paikalle pysähtynyt arvuutteli ,” onkohan väistänyt kylän alueella liikkunutta karhuperhettä, peuraa tai hirveä” ?
Mutta eniten kyseistä autoilijaakin ihmetytti maantien reunaan, ojanpientareelle jätetty suurikokoinen auton puskuri/ etumaski ja irrallinen rekisterikilpi!
Niin paljon kyseistä kuskiakin auton osien omistaja/ haltija kiinnosti, että hän pysäköi autonsa sivuun ja näppäili puhelimeensa tekstiviestiin tien pientareella olleen rekisteritunnuksen tiedot, numeroon 020202 tai johonkin muuhun palveluun. -Rekisteritunnushaulla saa heti paluuviestinä tiedon omistajasta/ haltijasta puhelin- numeroineen, pientä maksua vastaan.
-Mies valisti minua, että tiedusteluun kannattaa tekstata Suomen tunnuksen eteen +358. Jolloin numero on esimerkiksi +358020202.
-Itse mietin sitä, että kuinkahan monella tekstiviestillä on tiedusteltu kyseisenkin kolarin tapahtumasta jätetyn rekisterikilven auton omistajaa/ haltijaa?
Kuva: Pentti Hautala