Henkilöauton ja pakettiauton välinen onnettomuus kolmostiellä Jalasjärvellä

0
Kuvituskuva ei liity tapaukseen (jpnews.fi)

Pohjanmaan poliisi sai sunnuntaina 8. kesäkuuta kello 12.47 hätäkeskukselta ilmoituksen liikenneonnetto-muudesta, jossa henkilöauto ja pakettiauto olivat törmänneet toisiinsa Jalasjärvellä.

Kello 15:15 Poliisi jatkaa onnettomuustapauksen tutkintaa. Koska tutkinta on vielä alkutekijöissään, tapauksesta ei tiedoteta tällä hetkellä enempää.

Kello 14:45 Poliisin alustavan tiedon mukaan onnettomuustilanne sai alkunsa, kun Tampereen suunnasta tullut henkilöauto ajautui toistaiseksi tuntemattomasta syystä vastaantulevien kaistalle ja törmäsi pakettiauton keulaan. Pakettiauton kuljettaja menehtyi välittömästi onnettomuuspaikalle. Henkilöautossa olleet kuljettaja ja matkustaja loukkaantuivat vakavasti.

Kello 14:24 Nokkakolarin ajaneessa pakettiautossa oli onnettomuushetkellä yksi aikuinen ihminen ja henkilöautossa kaksi aikuista.

Kello 13:42 Onnettomuudessa on osallisena lisäksi toinen henkilöauto. Poliisin alustavan tiedon mukaan pakettiauto ja henkilöauto ovat ajaneet nokkakolarin, jonka jälkeen toinen henkilöauto on osunut onnettomuudessa mukana olleisiin ajoneuvoihin.

Kello 13:29 Onnettomuuspaikka sijaitsee kolmostiellä Kurikan Jalasjärvellä. Poliisin alustavan tiedon mukaan onnettomuudessa on loukkaantunut vakavasti useampia henkilöitä. Onnettomuuspaikalla on useita poliisin ja pelastuksen yksiköitä. Viranomaiset ohjaavat liikennettä.

Tätä uutista ei enää päivitetä.



 

JÄTÄ KOMMENTTI