![IMG_3392[1]](https://jpnews.fi/wp-content/uploads/2025/10/IMG_33921-696x464.jpeg)
Jarkko Ruohola/ J-Pnews
Virrat
Virtain kaupungin myöntämän vuoden 2025 Virrat-palkinto sai liiketoiminimellä Rasintupa toimiva Satuluomus Virtain Vaskivedeltä maanantai-iltana järjestetyn Virtain-päivän juhlakonsertin yhteydessä yhtenäiskoululla.
Myönnetyssä kunniakirjassa todetaan, että kahvila Rasintupa on idyllinen ja persoonallinen taukopaikka Virtain Vaskivedellä. Tuoreiden munkkien herkullinen tuoksu ja suussa sulavat pizzat houkuttelevat niin paikalliset kuin ohikulkijat pysähtymään nauttimaan.
Yritys tuottaa elinvoimaa ja tunnettavuutta paitsi omalle kylälleen, myös koko paikkakunnallle luoden kaupungillemme positiivista näyttävyyttä sekä hyvää mieltä asiakkailleen. Kunniakirjan lisäksi Virrat-palkinnon saajalle luovutettiin kuvanveistäjä Timo Karan käsialaa oleva karhu-patsas. Virrat-palkinto jaettiin nyt 28. kerran.
Ennen palkinnon julkistamista kaupunginhallituksen puheenjohtaja Reijo Koskela avasi valittavan palkinnon saajan taustaa mm. seuraavasti:- Yrityksen nimi ja toiminta on saanut alkunsa omistajan kotitilalta. Yhtenänä kimmokkeena tulevalle toiminnalle on omistajan kiinnostus erääseen nelijalkaiseen kiipeilijään. Pian syntyikin ajatus, että niiden maidosta voisi syntyä jotain erityistä, jotain makeaa ja herkullista.
Yrityksen tilat levittäytyvät kahteen kerrokseen ja kesäisin käytössä on myös lasitettu avoterassi. Siellä kestitään asiakkaita, ystäviä ja matkailijoita sekä järjestetään yksityistilaisuuksia ja kokouksia. Yritys hankki nykyisen toimitilansa kantatien varrelta, entisestä kauppakiinteistöstä, joka sai uuden elämän leipomona ja kahvilana. Yritys tunnetaan myös hyvistä pizzoistaan. Palkinnon vastaanottivat yrittäjät Sari ja Jari Hakkarainen sekä Jonna Salomaa.
Hyvinvointilautakunnan myöntämä kunniakirja terveyttä ja hyvinvointia edistävästä toiminnasta meni tällä kertaa Virtain Urheilukalastajat ry:lle. Lautakunnan järjestämässä äänestyksessä ehdolla olleista ehdokkaista nyt kunniakirjalla palkittu yhdistys sai ehdotomasti eniten yleisöääniä. Kunniakirjan vastaanottivat seuran puolesta ottivat puheenjohtaja Jouko Lepistö ja sihteeri Tero Järvensivu.

Kaupungin tervehdyksen juhlaan tuonut kaupunginvaltuuston puheenjohtaja Ari Dahlberg piti tärkeänä yrityselämän merkitystä kaupungille.-On avain oleellista, että kaupunki toiminnallaan, kaavuituksellaan ja rivakoilla lupamenettelyillä pyrkii jouhevoittamaan yrityisten tarpeita. Se on osa pitkäjänteisyyttä, jolla kaupunki parantaa elinvoimaisuuttaan, pitovoimaa, hän korosti. -On uskallettava rohkeasti edistää aivan uusiakin teollisuuden muotoja, koska tulevaisuudessa elinvoimamme saattaa rakentua kokonaan uusien tuotteiden varaan. Virroilla ei ainakaan usko yritteliäisyyteen ole kadonnut, sillä uusia yrityksiä on perustettu viimeisten kahden vuoden aikana 90. Tämä on erittäin arvostettavaa, Dahlberg painotti.


Virrat-päivän iltatilaisuuden erittäin tasokkaasta musiikkiaannista vastasi sellisti Seeli Toivio. Hän vei yleisön musiikkimatkalle hienojen mm. Hollywood-teemojen kautta suomifilmien tunnelmaan. Hän myös viihdytti yleisöä loistavilla laulusuorituksillaan. Oikean sellon lisäksi Seeli Toivio soitti myös sähköselloa.-jr