Julkaistu 3.11.2025 | Toimitus
Laihian Kokoomus on syyskokouksessaan Kapteenintalolla päättänyt yksimielisesti esittää kansanedustajaehdokkaaksi Antti Tuomelaa.
26-vuotias Tuomela toimii tällä hetkellä Laihian kunnanvaltuuston puheenjohtajana, Pohjanmaan aluehallituksen varapuheenjohtajana sekä Kokoomuksen puoluevaltuuston varapuheenjohtajana. Työkseen hän toimii rahoituspäällikkönä, keskittyen erityisesti maa- ja metsätalousasiakkaisiin. Koulutukseltaan Tuomela on kauppatieteiden kandidaatti.
Tuomela kertoo olevansa otettu saamastaan luottamuksesta ja tuesta.
– Kiitän Laihian kokoomusväkeä saamastani luottamuksesta. Olen saanut jo pidemmän aikaa pyyntöjä lähteä ehdokkaaksi. Kyrönmaan ja Vaasan seudun edunvalvontaan tarvitaan lisää voimaa Arkadianmäelle. Osaamisestani ja verkostoistani on hyötyä koko Vaasan vaalipiirille, Tuomela toteaa.
Laihian Kokoomuksen puheenjohtaja Juha Kallio näkee Tuomelan ehdokkuuden historiallisena mahdollisuutena alueelle.
– Kyrönmaan viimeisin valittu kansanedustaja on Rose-Marie Björkenheim vuoden 1991 vaaleissa. Laihialta on viimeksi noustu Arkadianmäelle E.M. Tarkkasen toimesta 1950-luvulla. Lähdemme tekemään Antista uutta raudanlujaa edunvalvojaa alueemme ja koko vaalipiirin hyväksi, Kallio sanoo.
Lopullinen ehdokkuus vahvistetaan ensi keväänä Pohjanmaan Kokoomuksen piirikokouksessa, mutta vaalivalmistelut ovat jo käynnissä.
Tuomelan mukaan tavoitteena on rakentaa kampanja, joka puhuttelee yli puoluerajojen.
– Haluan tehdä vaalikampanjasta yli puoluerajojen ulottuvan kansanliikkeen. Tavoitteena on, että jalka osuu kerralla lankulle ja mennään läpi. Se vaatii lähemmäs 4000 ääntä kokoomuksen listalta. Valmistautuminen alkaa nyt – olette kaikki lämpimästi tervetulleita mukaan joukkueeseeni tekemään historiaa, Tuomela päättää.













