Jarkko Ruohola/ J-Pnews
Virrat
Pirkanmaan ELY-keskuksen tiedotteen mukaan tyytyväisyys Pirkanmaan teiden kuntoon parani viime vuodesta.
Kesän 2025 tienkäyttäjätyytyväisyystutkimus kertoo, niin ammattiautoilijoiden kuin yksityishenkilöidenkin tyytyväisyys maanteiden kuntoon parani edellisvuodesta Pirkanmaalla.
Ammattiautoilijoiden eli raskaan liikenteen kokonaistyytyväisyys nousi arvosanaan 2,97 (asteikolla 1-5), kun viime vuonna luku oli 2,64. Sekä pääteiden että muiden teiden kuntoon oltiin vuotta 2024 tyytyväisempiä. Ammattikuljettajista tyytymättömiä oli edelleen kuitenkin 37 prosenttia vastaajista.
Yksi selittävä tekijä tyytyväisyyden paranemisessa on eduskunnan osoittama lisärahoitus päällysteiden korjausvelan hoitoon. Sen ansiosta on saatu katkaistua pitkään jatkunut teiden kunnon heikkeneminen.
– Toivottavaa olisi, että rahoitus säilyisi pitkäjänteisemmin nykyisen suuruisena sisältäen myös korjausvelkaan osoitetun lisärahoituksen, jolloin teiden kunto pysyisi hallinnassa, selostaa ylläpitovastaava Tomi Keisala Pirkanmaan ELY-keskuksesta.
Myös yksityishenkilöiden tyytyväisyys maanteiden tilaan ja kuntoon parani viime vuodesta ollen tänä vuonna 3,29, kun viime vuoden luku oli 3,01. Tyytyväisyys ja lukujen nousu on suora seuraus tienpidon panostuksen lisäämisestä, eli lisärahoitus näkyy tyytyväisyytenä.
Vaikka tulokset paranivat pääteiden ulkopuolella, on raskaasta liikenteestä edelleen yli puolet tyytymättömiä muiden teiden kuntoon. Tekemistä pääteiden ulkopuolisella verkolla siis riittää ja tulevien vuosien rahoitus uhkaa jäädä viime vuosia alhaisemmaksi.
-Toinen uhka, mikä ei tyytyväisyystuloksissa näy, on teiden rakenteellinen kunto. Rakenteet ovat ikääntyneitä ja tulevaisuudessa tämä saattaa nopeuttaa kunnon heikkenemistä ja lisätä korjauskustannuksia, toteaa Tomi Keisala.
Pirkanmaalla tehtiin tänä vuonna normaalia enemmän jalankulku- ja pyöräteiden korjauksia. Jalankulkijoiden ja pyöräilijöiden tyytyväisyys niiden kuntoon parani olleen tänä vuonna 3,54. Viime vuoden luku oli 3,41.
Jalankulkijoista 14 prosenttia ja pyöräilijöistä 12 prosenttia oli tyytymättömiä päällysteiden kuntoon jalankulku- ja pyöräilyväylillä.
Yksityishenkilöiden tyytyväisyys parani monilta muiltakin osin Pirkanmaalla.
-Levähdysalueiden kunto 3,32 (vuonna 2024 2,98).
-Linja-autopysäkkien siisteys ja kunto 3,44 (3,22.).
-Liikennemerkkie siisteys ja kunto 3,68 (3,46).
-Tiemerkinnät 3,37 (2,99).-jr














