Harjujen Ellivuori-hankkeessa iso aske l- Intialainen investoija rakentaa 45 loma-asuntoa

0
Hannu Harju (oik.) Ellivuori Resortin maisemissa yhteistyökumppaninsa LH-Ellivuoren johtajan Petri Makkosen kanssa.

Alajärveläislähtöisen, Lapualla asuvan Hannu Harjun Tarjapuolisoineen tekemä kehitystyö Sastamalan Ellivuori Resortissa sai lokakuun lopussa lisää vauhtia. Intialainen monialaliikemies Harmandeep Singh Waraich on ostanut Ellivuori Resortin kyljessä olevan maa-alueen, jolle rakennuttaa 45 tasokasta loma-asuntoa. Kaupan mukana Singhille siirtyy myös Ellivuori Resortin viereinen Vuori Caravan -karavaanialue. Waraighilla on omistuksia myös mm. Alajärvellä, jossa hän omistaa Teboil-huoltoaseman kiinteistöineen.

  • Me emme suoraan ole omistajina mukana Waraighin hankkeessa, mutta hänen saamisensa investoimaan on iso askel koko alueen kehittymiseen ja hyödytämme toinen toistamme, Hannu Harju toteaa. Valmistuttuaan loma-asunnot tuovat kipeästi kaipaamaamme lisäkapasiteettia majoitukseen, mikä mahdollistaa Ellivuori Resortille entistä suurempien tapahtumien järjestämisen. Ja jo rakennusvaihe tuo lisäkysyntää hotelli-ravintolallemme ja muille palveluillemme.

Harjut lähtivät kehityshankkeeseen viime vuonna tavoitteenaan kehittää alueesta Länsi-Suomen monipuolisin vapaa-ajanviettokeskus. Hanke on heidän mukaansa edistynyt vauhdilla.

  • Tänä vuonna saatiin valmiiksi luksusiglut, jotka ovat kuin pieniä asuntoja porealtaineen, olohuoneineen ja keittiöineen. Hohtokeilaradat on nyt saatu toimintaan ja metsästys- ja muut simulaattorit ovat vieraiden kovassa käytössä. Ellivuori Teatteri aloitti hotellissa viime viikolla Heikki Vihisen käsikirjoittaman ja ohjaaman Kainuulainen nainen -musiikkikomedian näytöksillä, Harju luettelee.

Hänen mukaansa hotellin kaikki yleiset tilat, saunat ja kokoustilat on remontoitu ja parhaillaan jatketaan huoneiden ilmeen uusimisella huone kerrallaan.

  • Lyhyemmällä aika-akselilla työn ohessa odotellaan nyt talven tuloa, että kesäharrastusten väistyessä pilkkijät, laskettelijat ja muut talviharrastusten ystävät valloittavat Resortin, Hannu Harju päättää.
Ellivuoren kaivospubin käytävää. Remontoidun hotellin teemana on ”kivi, puu ja rauta”


 

PTV erikoisetiketit_Jouluviini 281021

JÄTÄ KOMMENTTI