
Ähtärin Keskusta päätti luottamuspaikoista – Valtuuston puheenjohtajuus Savolalle ja Leinoselle, hallituksen puheenjohtajaksi Kuoppala
Keskustan Ähtärin kuntayhdistys päätti sunnuntaina 18.5.2025 pitämässään vuosikokouksessa sääntömääräisten asioiden lisäksi kuntavaalien luottamushenkilövalinnoista. Lopullisen valinnan esitettävistä henkilöistä tekee kaupunginvaltuusto ensimmäisessä kokouksessaan kesäkuussa.
Kuntayhdistyksen puheenjohtaja Johanna Kankaanpää on tyytyväinen paikkajakoon. Hänen mukaansa Keskusta löysi sopivat ihmiset luottamustehtäviin vaalitulosta, osaamista ja kokemusta kunnioittaen.
– Keskustan luottamushenkilöt ovat motivoituneita hoitamaan yhteisiä asioita ja kehittämään Ähtäriä yhteistyössä muiden valtuustoryhmien kanssa, Kankaanpää sanoo.
Savola ja Leinonen jakavat valtuuston puheenjohtajuuden
Ähtärin kaupunginvaltuuston puheenjohtajaksi ensimmäiseksi vuodeksi esitetään Mikko Savolaa. Savola palaa valtuuston nuijan varteen 14-vuoden tauon jälkeen. Hän johti valtuustoa viimeksi vuosina 2009 – 2011.
– Vastuu kannetaan kun tarve on. Uskon kokemuksestani ja verkostoistani olevan hyötyä tehtävän hoitoon uutta valtuustokautta aloitettaessa. Toiminnassani tulee painottumaan seudullinen ja maakunnallinen yhteistyö sekä valtuuston toimintatapojen uudistaminen. Luotan, että pääsemme yhdessä vahvaan alkuun tämän vaalikauden osalta, jonka jälkeen saan siirtää johtovastuun Sirpa Leinoselle, kertoo Savola.
Sirpa Leinonen aloittaa kaupunginvaltuuston puheenjohtajana kesällä 2026. Kuluneella vaalikaudella hän toimi kaupunginvaltuuston 1. varapuheenjohtajana. Leinonen tulee toimimaan myös sivistyslautakunnan puheenjohtajana.
– Kiitän luottamuksesta. Odotan tehtävää suurella mielenkiinnolla. Teen kaikkeni, että valtuustotyöskentelymme on sujuvaa ja tuloksellista. Avoin, keskusteleva ja kunnioittava ilmapiiri luovat hyvän pohjan päätöksille viedä Ähtäriä kohti elinvoimaista ja turvallista tulevaisuutta, lupaa Leinonen.
Kaupunginvaltuuston puheenjohtajuus siirtyy puolueiden välisen neuvottelutuloksen mukaisesti SDP:lle kesällä 2027. Samaan aikaan Keskustalle tulee kaupunginvaltuuston 2. varapuheenjohtajuus, mihin Keskusta esittää vuosiksi 2027-2029 Hannu Riihimäkeä.
Irma Kuoppala kaupunginhallituksen johtoon
Kaupunginhallituksen puheenjohtajaksi Keskusta esittää Irma Kuoppalaa. Kuoppala on toiminut Keskustan valtuustoryhmän puheenjohtajana ja kaupunginhallituksen 1. varapuheenjohtajana. Kuoppala tarttuu tehtävään kokemuksella ja määrätietoisuudella.
– Edessä ovat taloudellisesti haastavat ajat. Uskon, että hyvällä yhteistyöllä löydämme ratkaisut hankaliinkin asioihin. Haluan olla kuunteleva, mutta samalla toimeenpaneva kaupunginhallituksen puheenjohtaja ja toimia koko Ähtärin hyväksi, sanoo Kuoppala.
Keskustan osalta muihin tehtäviin esitetään henkilöitä seuraavasti:
Kaupunginhallitus (varajäsen suluissa)
Puheenjohtaja Irma Kuoppala (Maiju-Riikka Vuorimäki)
2. varapuheenjohtaja Esa Eloranta (Eetu Setälä)
Arto Isomäki (Tapio Makkonen)
Vuodet 2025 – 2027 Riitta Pekkala (Anni Haarala)
Vuodet 2027-2029 Anni Haarala (Riitta Pekkala)
Sivistyslautakunta
Puheenjohtaja Sirpa Leinonen (Maria Mäki)
Maija Uura (Maiju-Riikka Vuorimäki)
Eetu Setälä (Risto Riihimäki)
Hannu Hautoniemi (Matti Tallbacka)
Tila- ja Infrapalvelujen lautakunta
Varapuheenjohtaja vuodet 2025-2027 Hannu Riihimäki (Tapani Tasanen)
Jäsen vuodet 2025-2027 ja varapuheenjohtaja vuodet 2027-2029 Helena Salokangas (Eija Kivinummi)
Jäsen vuodet 2027-2029 Tapani Tasanen (Risto Jekunen)
Ossi Kakko (Vesa Hietanen)
Kaisa Lampimäki (Riitta Pekkala)
Tarkastuslautakunta
Katriina Savola (Julius Lehtinen)
Suhteellisen tavan lautakunta
Puheenjohtaja Maiju-Riikka Vuorimäki (Maija Uura, Hannu Riihimäki)
Keskusvaalilautakunta
Puheenjohtaja Johanna Kankaanpää (Olavi Isoaho)
Lisäksi Keskusta valitsi puolueiden välisen neuvottelutuloksen mukaisesti edustajat kaupungin tytäryhtiöihin, yhteisöihin sekä maakunnallisiin ja seudullisiin toimielimiin. Lopulliset valinnat esitysten pohjalta tekee kaupunginvaltuusto tai kaupunginhallitus toimielimestä riippuen.