ALUEEMME KEVÄÄN UUDET YLIOPPILAAT 202I

0

Tässä ovat alueemme uusien ylioppilaiden nimet lukioittain aakkosjärjestyksessä!

Ylioppilastutkintolautakunta on ilmoittanut tämän kevään ylioppilaiden nimilistat kouluille tiistaina (18.5.) kello 9.

Tänä keväänä valmistuu valtakuntaan noin 24 700 uutta ylioppilasta.

ALUEEMME LUKIOISTA VALMISTUNEET:

ALAJÄRVEN LUKIO

Autio Riina, Bergman Peppilotta, Degerlund Emma, Finnilä Joonas, Haapa-aho Matilda, Haapa-aho Rose, Hanhisalo Beata, Heikkilä Oskari, Hietala Seela, Honkola Sameli, Joensuu Mika, Jylhä Alina, Järvelä Eveliina, Kangastie Noora, Ketola Ilona, Kivikangas Eucabeth, Korpela Valtteri, Kotanen Eliina, Langhed Sanni, Lassila Adalmiina, Lassila Jami, Latva-Laturi Roosa, Latvala Amanda, Luoma-aho Eemeli, Luoma-aho Leevi, Mattsson Isabella, Mikkola Ilari, Mäkelä Kasper, Ojala Samuli, Palmu Iida, Peltokangas Joona, Peltokangas Kristiina, Peltokangas Laura, Puro Jutta, Pursiainen Topias, Ranta Iiris, Ranta Marius, Salmenautio Jesse, Salo Veera,Siirilä Vilma, Svart Janette, Turja Lyydia,Vainionpää Lauri, Vainionpää Olivia,Vistiaho Aaro, Viuhko Mikael. Voutilainen Heli, Vuorinen Janet, Yli-Sikkilä Iidamaria, Yliaho Fanni.

ALAVUDEN LUKIO

Ahola Jonna, Asunmaa Kalle, Hakomäki Jani, Hautamäki Juho-Verner, Jokiniemi Heidi, Juurakko Oskari, Järvinen Joni, Kaitola Anna, Kallio Katariina, Keinänen Viivi, Kiiltomäki Eetu, Kurki Matti, Lamminmäki Arleena, Majaniemi Helmi, Moisio Enni, Mäkynen Veera, Nurmela Kaisa, Nurmi Ida, Paski Oskari, Peltokoski Jonna, Peltoniemi Siiri, Pienimäki Katri, Pynttäri Niko, Rapo Joni, Rapo Viivi, Riiho Aatu, Rintala Isabella, Sarvikas Janina, Sepponen Veera, Tapanimäki Jami, Toivonen Aleksi, Valkama Atte, Vartiamäki Niklas, Väliaho Milla.

EVIJÄRVEN LUKIO

Anttikoski Joel, Hautaketo Annie, Holm Inka, Häkkinen Pihla, Isopellinen Milla, Jutila Samuel, Kirsilä Aatu, Kottari Viivi, Latukka Kaisa, Murtomäki Juulia, Mustajärvi Janniina, Mäki Rosa, Norrena Jere, Nygård Andreas, Perälä Henni, Pykäri Joonatan, Ranta-aho Minttu, Salo Teresa, Suomela Saana, Takamaa Jasmi, Tuomela Markus, Valonen Kaisa, Vesala Emmi-Lotta, Viitala Tea.

HÄRMÄN LUKIO, Kauhava

Alakumpula Eetu, Hakomäki Eveliina, Kangas Sanni, Kauppi Karoliina, Korkeakangas Riikka, Kotala Oskar, Kunnari Miko, Kuoppala Juuso, Kuusisto Vieno Maria, Kuznetsova Maritta, Kärkkäinen Julia, Liinamaa Juho-Jaakko, Pelkonen Riikka, Pitkäranta Sofia, Rauman Eleanor, Rinta-Marttila Anna-Reetta, Sillanpää Eemeli, Sorvisto Emilia, Suutarinen Jimi, Tuhkasaari Meri-Tuuli, Uusi-Ranta Tara, Ylinen Matias, Ylinen Yvonne.

KARSTULAN LUKIO

Haapanen Tiuku, Humppi Essi, Humppi Jere, Hämäläinen Inka, Kirvesmäki Aki, Koskela Oona, Kronqvist Julius, Lahdenvesi Eveliina, Lampinen Sara, Latvala Essi, Leppänen Jenni, Manni Aapo, Muhonen Jenna, Mäenpuro Mette, Nieminen Elina, Oikari Samu-Eeli, Ollila Veera, Pekkanen, Riina, Pohjosaho Nelli, Saarenketo Lotta, Salminen Onni, Savola Aino, Tarvainen Eetu-Petteri, Tarvainen Sonja, Vainikainen Nea, Valtoaho Minna, Viiru Roosa.

KAUHAVAN LUKIO

Ahola Topias, Englund Vilma, Fabiszewska Adrianna, Hakomäki Karri, Hautamäki Sara, Heikkilä Inka, Heimonen Emilia, Honkonen Eerika, Hotakainen Karoliina, Jussila Iida, Järvinen Heini, Kamppinen Saana, Kankaanpää Kaapo, Kari Aaro, Kari Niklas, Koskela Linda, Lahti Emmi, Lahti, Paavo, Lammi Juho, Lammi Mette, Lammi Tara, Lampinen Emilia, Liinamaa Juho, Luoma Konsta, Mattila Roni, Mikkonen Rosanna, Mäki-Haapoja Jenna, Nieminen Vilma, Palttala Ida, Paussu Aleksi, Pellinen Ninni, Rantala Jenna, Ranttila Tuomas, Ronkanen Laura, Sippola Atte, Suolahti Viivi, Suomela Niklas, Teppo Anniina, Ylesmäki Inka, Övermark Sampo.

KAUSTISEN MUSIIKKILUKIO

Aho Salla, Ahola Tiina, Eteläperä Emmi, Heikkala Emma, Heikkilä Venla, Hietamäki Iida, Hotakainen Sini, Jussinmäki Tuulia, Jämsä Vilma, Kemppainen Helmiina, Kirjava Jenny, Kivinen Julia, Koivula Mira, Korkea-aho Jenna, Korkeamäki Kosti, Kunelius Jenna, Känsälä Elli, Liimatainen Emma, Louhula Leevi, Paavola Laura, Pajunpää Senni, Passoja Henna, Perämäki Joel, Pihlaja Mari, Sandor Anna, Sneck Laura, Teerikangas Ilona, Uusitalo Miia, Uusitalo Milla, Vähäkainu Amanda, Wishart Thomas, Ylikopsa Jenniina.

KUORTANEEN LUKIO JA URHEILULUKIO

Aho-Vinkka Terhi, Ahola Jimi, Haapakoski Ville, Hautaniemi Petra, Help Vili-Valtteri, Hirvonen Tatu, Honkala Olivia, Jouppi Hanna-Mari, Järvinen Juho, Järvinen Pauli, Kahra Eeli, Kaila Jenna, Kangas Emilia, Keskinen Roope, Koivisto Kaapo, Kokko Emilia, Kolunsarka Eero, Koskiaho Minttu, Kukkonen Lotta, Matila Kuutti, Nieminen Jenifer (kaksoistutkinto), Oksanen Janette, Paimen Karoliina, Peltokangas Antti, Peräaho Niilo, Pummila Okko, Rantala Sanni, Rantanen Sanni, Rasinperä Noora, Rautanen Eemeli, Saari Roope, Saari Ville, Salo Tuovi, Sippola Joonas, Tihumäki Matias, Tupeli Arttu, Tyynelä Veera, Vainionpää Matias, Valkama Tomi, Viitanen Selina, Viitanen Tiitus, Vuoti Joona, Välimaa Santeri, Yrjänen Kiira.

LAPUAN LUKIO

Aho Juho kaksoistutkinto, Ala-Rantala Aino, Alakarhu Fanni, Haatainen Tomi, Hakola Ulriikka, Harju Sofia, Hautamäki Heli, Huhtala Patrik, Häyhä Hannes, Ikola Elias, Jokinen Selja, Jäätteenmäki Sofia, Kaitalahti Elviira, Kangas Hilja, Kattelus Milla, Keski-Saari Jere-Kristian, Kettumäki Annika, Kivimäki Ellinoora, Kojola Heta, Kokkinen Eveliina, Koskiahde Helmi, Kujala Oliver, Kujanpää Eeli, Kulju Jemina, Kurkimäki Ella, Kurunsaari Viivi, Lahdensuo Laura, Lahdensuo Loviisa, Lassila Iiris, Laurila Oona, Levelä Aino, Luoma Vilho, Luomala Maija, Mäkelä Juho, Mäki-Saari Roosa, Nosaja Arttu kaksoistutkinto, Pelander Iina, Pelander Matias, Rajala Niko, Rautakorpi Janne, Tattari Anni, Turja Meri, Tuurinmäki Laura, Tynjälä Roosa, Vaarala Meri Helmi, Venesoja Iida, Ventola Sara, Viitala Aliina, Vuorenmaa Aava, Välkkilä Jere, Ylijoki Milla, Ylisaari Eero.

LAPPAJÄRVEN LUKIO

Heijari Annika, Heinonen Aleksi, Kangastie Tiia, Klemola Oskari, Lamminen Aino, Luoma Miisa, Mietala Niklas, Porthén Jelena, Puro Heta, Puro Touko, Timoharju Kati, Övermark Meja.

PERHON LUKIO

Aumanen Eveliina, Elgland Joel, Erkkilä Leevi, Harju Iida, Hemmilä Niko, Hietaniemi Wilma, Itäniemi Lassi, Kainulainen Nelli, Kanniainen Eemil, Kantonen Aada, Kytölä Esko, Lahti Tiitus, Lakanen Jenna, Nissinen Oskari, Peltokangas Aliina, Rauma Elina, Riihimäki Susanna, Tamminen Henna, Tuomivaara Venla, Varila Milja, Vehkalampi Riina.

RUOVEDEN LUKIO

Apell Emilia, Eräpalo Joni, Heikkonen Ville, Heinonen Heidi, Juurakko Paavo, Järvinen Anni, Kentta Nea, Koivuluoma Mira, Kolistaja Atte, Koskenniemi Saana, Kujala Sara, Kuula Aada, Käkelä Satu-Maria, Laaka Olli, Lehminiemi Karri, Leppälä Aada, Majaniemi Aleksi, Michelsson Miska, Mikkola Miina-Maija, Myntti Mirella, Nieminen Ella, Peltola Marianna, Peltoranta Tuukka, Salkosalo Antti, Selkee Otto, Silvennoinen Inka, Tallqvist Inga-Bria, Talonen Matilda, Tukkiniemi Siiri, Ylimäki Veera.

VIMPELIN LUKIO

Hakola Nea, Hakola Noora, Hautala Neea, Huusko Saara, Hänninen Hilma, Kanerva Alina, Kangas Elias, Kaunisto Aatos, Koivukoski Maria ,Koskela Kirsi-Maria, KoskelaSuvi-Tuulia, Kuusela Miro, Lahti Saana, Laitila Riku, Laitila Tiia, Lehto Johannes, Leväniemi Nico, Liikala Konsta, Niemitalo Helka, Olli Perttu, Pyhälahti Peetu, Pyhälahti Vili, Raivio Saija, Rantala Aleksandra, Räisänen Johanna, Tyynelä Essi, Utanen Riina, Vihriälä Matti.

VIRTAIN LUKIO

Ilonen Elias Veikko Onni, Juvakka Juho Johannes, Järvensivu Anni Maria, Kemppinen Lauri Ilmari, Kiljunen Oona Birgitta, Koivula Aino Riikka Olivia, Lampimäki Ella Kristiina, Leveelahti Vesa Juhani, Maijala Matias Juho Eemeli, Mansikkamäki Meri Milla Marika, Mehn Ella Maria Annikki, Niemi Valtteri Johannes, Nikkanen Ilari Antti Aapeli, Purakasmäki Pirita Sara Susanna, Purra Laura Emilia, Saviniemi Nella Emilia, Seppälä Arttu Santeri, Syrjä Juulia Helena Maria, Syrjä Onni Einari, Vainionpää Joonas Otto Valtteri ja Ylä-Nojonen Arsi Kaleva.

ÄHTÄRIN LUKIO

Foudila Mette-Mirella, Halttunen Iina, Hyvösaho Elsi, Härkönen Krista, Jussila Mira (kaksoistutkinto), Jussila Sanni, Kallioniemi Siiri, Koivulampi Elmer, Kuivila Alina, Lahtinen Jussi (kaksoistutkinto), Lampimäki Matti, Loikas Miiko, Muranen Veera, Nukarinen Vilma, Nyyssölä Jasper, Paananen Mico, Raikunen Arttu, Raivio Ada, Rantakömi Roni, Rantala Aino, Roth Rickhard, Seijari Niina, Tuhkio Aaro, Vainionpää Sanni, Vanhamäki Nea, Vesala Aati.

 

J-Pnews onnittelee kaikkia uusia ylioppilaita ja valmistuneita!


 

Korona-kartta 700x

JÄTÄ KOMMENTTI