Luottamushenkilövalinnat Alavudella

0
Alavuden keskustaa ilmasta
Kyky-Betset271121

Luottamushenkilöiden valinnat / Kaupunginvaltuusto 16.8.2021

18 Valtuuston suhteellisten vaalien lautakunta (valtuutettuja)

Puheenjohtaja, PS+KD, Paukkunen Yrjö, (Asunmaa Tiina), Varapuheenjohtaja, Keskusta, Linna Jarmo, (Hakola Ari), Jäsen, Kokoomus, Maijala Jussi, (Latvala Jari), Jäsen, SDP,          Koskinen Eila, (Mäkiranta Jorma), Jäsen, Vihreät, Laitio Niina, (Perälampi Paula)

19 Valtuuston puheenjohtajisto

Valtuuston puheenjohtaja, Keskusta, Juurakko Toni

  1. varapuheenjohtaja Keskusta, Peltokangas Kalle
  2. varapuheenjohtaja SDP, Koskinen Eila

20 Kaupunginhallitus (valtuutettuja tai varavaltuutettuja, pj:t valtuutettuja)

Puheenjohtaja, PS+KD, Vainionpää Marko, (Hautala Pentti)

  1. varapuheenjohtaja Keskusta Anttila Lasse, (Huhtala Pasi)
  2. varapuheenjohtaja PS+KD Juurakko Petri, (Pykälämäki Juho)
  3. Varapuheenjohtaja Kokoomus Kortesmäki Jari, (Klemola Eero)

Jäsen, Keskusta, Laitila Susanna, (Suutala Karoliina), Jäsen, Keskusta, Keto Maria, (Valkama Erja), Jäsen, PS+KD, Ahopelto Pentti, (Mäkelä Jukka), Jäsen, Keskusta, Hiironniemi Silja, (Perälampi Paula), Jäsen, Keskusta, Hakola Ari, (Toivola Juha), Jäsen, PS+KD, Asunmaa Tiina, (Pääkkö Tanja)

21 Tarkastuslautakunta (pj:t ja enemmistö valtuutettuja)

Puheenjohtaja, Vihreät, Laitio Niina, (Valkama Erja), Varapuheenjohtaja, Keskusta, Linna Jarmo, (Perälampi Paula), Jäsen, PS+KD, Mäkelä Antti, (Ketola Jukka), Jäsen, Kokoomus, Latvala Jari, (Lamminmäki Risto), Jäsen, SDP, Ylimäki Tarja, (Javanainen Kaisa)

22 Elinvoimalautakunta (pj:t ja enemmistö valtuutettuja)

Puheenjohtaja, Keskusta, Perälampi Paula, (Hiironniemi Silja), Varapuheenjohtaja, PS+KD,    Uurinmäki Osmo, (Aho Jukka), Jäsen, Keskusta, Tiainen Ilkka, (Toivola Juha), Jäsen   PS+KD, Mäkelä Marianne, (Korhonen Tuula), Jäsen, Keskusta, Reinikka Jukka, (Kukkola Irmeli), Jäsen, Kokoomus, Pakkala Anne, (Lamminmäki Risto), Jäsen, SDP, Mäkiranta Jorma, (Vanha-aho Matti)

 23 Sivistyslautakunta (pj:t ja enemmistö valtuutettuja)

Puheenjohtaja, PS+KD, Mäkelä Jukka, (Ahopelto Pentti), Varapuheenjohtaja, Keskusta,         Toivola Juha, (Huhtala Pasi), Jäsen, Keskusta, Linna Jarmo, (Anttila Lasse), Jäsen    PS+KD, Juurakko Petri, (Kaihoniemi Pekka), Jäsen, Keskusta    Suutala Karoliina, (Pasto Katja), Jäsen, Kokoomus, Raisio Ritva, (Rintamäki Outi), Jäsen, PS+KD, Pääkkö Tanja, (Tanila Orvokki)

24 Tekninen lautakunta (pj:t ja enemmistö valtuutettuja)

Puheenjohtaja, PS+KD, Asunmaa Tiina, (Mäkelä Marianne), Varapuheenjohtaja, Keskusta,      Valkama Erja, (Hakola Ari), Jäsen, Keskusta, Perälampi Paula, (Kallioniemi Tapio), Jäsen, PS+KD, Pykälämäki Juho, (Tupamäki Aimo), Jäsen, Keskusta, Mäki-Neste Esa, (Aho Kaisla), Jäsen, Kokoomus, Korpi Heikki (Katajamäki Anu), Jäsen, PS+KD,Erkkilä Ossi, (Vuorela Aki)

25 Ympäristölautakunta (pj:t ja enemmistö valtuutettuja)

Puheenjohtaja, Keskusta, Huhtala Pasi, (Anttila Lasse), Varapuheenjohtaja,                   PS+KD, Hautala Pentti, (Uurinmäki Osmo), Jäsen, Keskusta, Pasto Katja, (Viitamäki Irma-Liisa), Jäsen, PS+KD, Mäkelä Marianne, (Pääkkö Tanja), Jäsen, Keskusta, Kinnunen Rebekka, (Kukkola Irmeli), Jäsen, Kokoomus, Nieminen Markus, (Ala-Heikkilä Timo), Jäsen, PS+KD, Aho Jukka, (Soini Juha)

26 Lakeudenportin kansalaisopiston johtokunta

Puheenjohtaja, Kokoomus, Klemola Eero, (Mäki Ari), Varapuheenjohtaja, Kuortane, Jäsen Ähtäri, Jäsen Ähtäri, Jäsen, Alavus, PS+KD, Luoto Heli (Korhonen Tuula), Jäsen, Alavus           Keskusta, Hämäläinen Kari, (Saari Jorma)

27 Alavuden lukion johtokunta

Puheenjohtaja, Keskusta, Palomäki Risto, (Linna Jarmo), Varapuheenjohtaja, PS+KD, Kaihoniemi Pekka, (Mäki-Lahna Anu), Jäsen, Kokoomus, Liikala Minna, (Tanttari Jukka),          Jäsen, SDP, Onnela Toivo, (Enis Catovic), Jäsen, Keskusta, Kinnunen Rebekka, (Valkama Erja)

28 Keskusvaalilautakunta

Puheenjohtaja, Keskusta, Ylinen Markku, Varapuheenjohtaja, PS, Tanila Orvokki, Jäsen, Kokoomus, Isoaho Raija, Jäsen, KD, Taipalus Markus, Jäsen, SDP, Jauhiainen Kyösti,      Varajäsen, Sinkkonen Elina

  1. Varajäsen Keskusta, Ala-Mutka Tapani
  2. Varajäsen PS, Vainionpää Janne
  3. Varajäsen Kokoomus, Myllymäki Mikko
  4. Varajäsen KD, Taipalus Seija

32 Järviseudun koulutuskuntayhtymän valtuuston jäsenet

Keskusta, Kallioniemi Tapio, (Ylinen Markku), PS+KD, Tupamäki Aimo, (Vuorela Aki), Kokoomus, Koivisto Veli-Antti (Mäkelä Heikki), SDP, Vanha-aho Matti (Ylimäki Tarja)

33 Etelä-Pohjanmaan liiton maakuntapäiväedustajat

Perälampi Paula (Huhtala Pasi), Paukkunen Yrjö (Hautala Pentti), Latvala Jari (Maijala Jussi)

 Suomen Kuntaliiton kuntapäiväedustajat

Anttila Lasse (Hiironniemi Silja), Hautala Pentti (Paukkunen Yrjö)

35 Kiinteistötoimitusten uskotut miehet

Pyylampi Juha, Kallioniemi Tapio, Rajalahti Heli, Suutala Pauli, Suopelto Heikki, Lehtonen Mika Haarala Heikki , Vedenpää Tero, Soini Juha

36 Käräjäoikeuden lautamiehet

Mäki-Lahna Jari, Koskinen Eila, Pakkala Anne

37 Poliisin neuvottelukunta

Valkama Erja (Linna Jarmo), Pykälämäki Juho (Vuorela Aki)

39 Seutuneuvoston edustajat

Valtuuston puheenjohtaja, Juurakko Toni, Hallituksen puheenjohtaja                                  Vainionpää Marko, Kaupunginjohtaja, Heinämäki Liisa, Lisäedustaja                                        Kortesmäki Jari

 

 

 


 

Korona-kartta 700x

JÄTÄ KOMMENTTI