YLEISURHEILU | Lasten ja nuorten Peukkukisojen tuloksia Alajärvellä

0
Kuvituskuva/Arkisto (Ankkurit/yleisurheilu)

Tässä alkuviikosta maanantaina (27.6.) Alajärven ehostelulla Ankkurikentällä järjestettyjen Peukkukisojen tulokset. Peukkukisasarjaa käydään erityisesti Suomenselän yleisurheiluseurojen kesken, mutta kilpailemaan ovat tervetulleita kaikkien seurojen urheilijat. Tälläkin kertaa mukana oli useita nuoria urheilijoita Suomenselän ulkopuolelta Etelä-Suomea myöten.

Alajärven Ankkurien yleisurheilujaoston tiedotuksesta vastaavan Sari Yli-Mannilan mukaan keskuun kisat käytiin melkoisessa hellesäässä, mutta kuumuus ei ainakaan urheilijoita näännyttänyt, sillä omia ennätyksiä tehtiin yli puolessa kaikista lajisuorituksista!

Kilpailemassa oli noin 70 (reilut 130 lajisuoritusta) 9-17 -vuotiasta urheilijaa.

TULOKSIA

Peukkukisa 27.6.2022, Alajärven Ankkurit, Ankkurikenttä

P9 150m 1) Reino Raiski VirtU 24,82, 2) Samu Vuorinen AlajA 27,20, 3) Eero Hautamäki SoinSi 27,69, 4) Sauli Raiski VirtU 30,42, 5) Valtti Ylä-Jussila ÄhtU 33,35, 6) Luukas Kotkaniemi AlavU 33,74, 7) Alvari Ylä-Jussila ÄhtU 39,11
Erä 1 (+0,3) 1) Reino Raiski VirtU 24,82, 2) Samu Vuorinen AlajA 27,20, 3) Sauli Raiski VirtU 30,42, 4) Valtti Ylä-Jussila ÄhtU 33,35. Erä 2 (+0,0) 1) Eero Hautamäki SoinSi 27,69, 2) Luukas Kotkaniemi AlavU 33,74, 3) Alvari Ylä-Jussila ÄhtU 39,11.

P9 Pituus 1) Reino Raiski VirtU 3,90, 2) Samu Vuorinen AlajA 3,19, 3) Eero Hautamäki SoinSi 3,10, 4) Eelis Niemi ÄhtU 2,97, 5) Väinö Niemi ÄhtU 2,70, 6) Sauli Raiski VirtU 2,66, 7) Luukas Kotkaniemi AlavU 2,45.

T9 150m (-0,5) 1) Taika Mäkinen VirtU 26,16, 2) Hilda Kotkaniemi AlavU 28,97, 3) Olivia Välkky AlavU 29,64, 4) Helka Mäkinen VirtU 32,96, Lila Panula KuortKu DNS.

T9 Pituus 1) Taika Mäkinen VirtU 3,38, 2) Hilda Kotkaniemi AlavU 3,06, 3) Olivia Välkky AlavU 2,73, 4) Helka Mäkinen VirtU 2,06, Lila Panula KuortKu DNS.

P11 60m (+0,3) 1) Julius Syrjälä ÄhtU 9,53, 2) Elias Onditi AlajA 9,90, 3) Jaakob Onditi AlajA 13,19.

P11 1000m 1) Eemi Vähämäki ÄhtU 4.09,16, 2) Elias Onditi AlajA 4.40,59, 3) Jaakob Onditi AlajA 4.51,50, Luukas Kotkaniemi AlavU 4.50,96.

P11 Kuula 1) Julius Syrjälä ÄhtU 7,03, 2) Kasperi Engström AlavU 5,84, 3) Elias Onditi AlajA 5,77, 4) Jaakob Onditi AlajA 4,90, Väinö Niemi ÄhtU 4,86, Eelis Niemi ÄhtU 5,53.

T11 60m 1) Emilia Santala AlajA 9,80, 2) Martta Hautamäki SoinSi 9,94, 3) Eerika Sironen AlajA 10,12, 4) Kenza Abdelouhab VirtU 10,52, 5) Hilda Eeli AlavU 10,65, 6) Linnea Piispanen AlajA 10,68, 7) Sofia Piirainen AlavU 11,25, 7) Emma Mäkinen KuortKu 11,25, 9) Rinna Ahoranta VirtU 11,93, Roosa Pessinen AlajA DNS
Erä 1 (-1,3) 1) Emilia Santala AlajA 9,80, 2) Martta Hautamäki SoinSi 9,94, 3) Hilda Eeli AlavU 10,65, 4) Sofia Piirainen AlavU 11,25, Roosa Pessinen AlajA DNS. Erä 2 (-0,1) 1) Eerika Sironen AlajA 10,12, 2) Kenza Abdelouhab VirtU 10,52, 3) Linnea Piispanen AlajA 10,68, 4) Emma Mäkinen KuortKu 11,25, 5) Rinna Ahoranta VirtU 11,93.

T11 1000m 1) Eerika Sironen AlajA 4.08,29, 2) Linnea Piispanen AlajA 4.08,43, 3) Emilia Santala AlajA 4.18,14, 4) Sofia Piirainen AlavU 4.18,47, 5) Martta Hautamäki SoinSi 4.58,93, Hilda Kotkaniemi AlavU 4.30,63.

T11 Kuula 1) Emilia Santala AlajA 7,31, 2) Kenza Abdelouhab VirtU 6,81, 3) Eerika Sironen AlajA 6,59, 4) Sofia Piirainen AlavU 6,35, 5) Martta Hautamäki SoinSi 5,62, 6) Rinna Ahoranta VirtU 5,62, 7) Emma Mäkinen KuortKu 4,36, 8) Linnea Piispanen AlajA 4,32.

T13 200m 1) Aada Piispanen AlajA 30,06, 2) Iina Mansikka PorinYU 30,57, 3) Miida Viinikka ÄhtU 31,08, 4) Jadessa Syrjälä ÄhtU 31,23, 5) Reetta Hautala ÄhtU 32,42, 6) Lumi Haapaniemi AlavU 33,18, 7) Iina Ahoranta VirtU 33,47, 8) Viivi Mäntymäki SeinäjSU 33,61, 9) Nelly Sillanpää AlajA 34,08, 10) Emma Paalijärvi AlajA 35,47, 11) Jenica Pessinen AlajA 37,59, Lumia Piispanen AlajA DNS
Erä 1 (+0,1) 1) Viivi Mäntymäki SeinäjSU 33,61, 2) Emma Paalijärvi AlajA 35,47, 3) Jenica Pessinen AlajA 37,59, Lumia Piispanen AlajA DNS. Erä 2 (+0,2) 1) Aada Piispanen AlajA 30,06, 2) Iina Mansikka PorinYU 30,57, 3) Miida Viinikka ÄhtU 31,08, 4) Jadessa Syrjälä ÄhtU 31,23. Erä 3 (+0,1) 1) Reetta Hautala ÄhtU 32,42, 2) Lumi Haapaniemi AlavU 33,18, 3) Iina Ahoranta VirtU 33,47, 4) Nelly Sillanpää AlajA 34,08.

T13 60m aidat 1) Iina Mansikka PorinYU 10,78, 2) Anna Koski LapVi 11,11, 3) Minttu Kanerva VantSa 11,18, 4) Jadessa Syrjälä ÄhtU 11,26, 5) Aada Piispanen AlajA 11,67, 6) Viivi Mäntymäki SeinäjSU 11,82, 7) Miida Viinikka ÄhtU 11,85, 8) Iina Ahoranta VirtU 13,16, 9) Emma Paalijärvi AlajA 13,25, 10) Jenica Pessinen AlajA 14,20
Erä 1 (NM) 1) Anna Koski LapVi 11,11, 2) Minttu Kanerva VantSa 11,18, 3) Iina Ahoranta VirtU 13,16. Erä 2 (-0,8) 1) Miida Viinikka ÄhtU 11,85, 2) Emma Paalijärvi AlajA 13,25, 3) Jenica Pessinen AlajA 14,20. Erä 3 (-1,4) 1) Iina Mansikka PorinYU 10,78, 2) Jadessa Syrjälä ÄhtU 11,26, 3) Aada Piispanen AlajA 11,67, 4) Viivi Mäntymäki SeinäjSU 11,82.

T13 Pituus 1) Aada Piispanen AlajA 4,33, 2) Iina Mansikka PorinYU 4,22, 3) Minttu Kanerva VantSa 4,16, 4) Miida Viinikka ÄhtU 4,11, 5) Viivi Mäntymäki SeinäjSU 4,11, 6) Jadessa Syrjälä ÄhtU 4,07, 7) Lotta Viinamäki LappVei 4,04, 8) Reetta Hautala ÄhtU 3,98, 9) Nelly Sillanpää AlajA 3,70, 10) Jenica Pessinen AlajA 3,33, 11) Iina Ahoranta VirtU 3,17, 12) Emma Paalijärvi AlajA 3,10, Lumia Piispanen AlajA DNS.

P13 Kiekko 1) Elmeri Ylä-Jussila ÄhtU 17,63, 2) Konsta Engström AlavU 10,00.

T15 100m (+0,0) 1) Katariina Leppäaho AlajA 13,62, 2) Sara Mattila ÄhtU 13,66, 3) Viola Jokiaho ÄhtU 14,15, 4) Anniina Viitasaari AlajA 14,20, 5) Emmi Piispanen AlajA 14,26, 6) Emmi Koski LapVi 14,62, 7) Alisa Takamaa LapVi 14,65.

T15 300m aidat 1) Sara Vuorela AlajA 49,18, 2) Katariina Leppäaho AlajA 51,78, 3) Viola Jokiaho ÄhtU 55,46.

T15 Korkeus 1) Katariina Leppäaho AlajA 147, 2) Sara Mattila ÄhtU 144, 3) Anniina Viitasaari AlajA 144, 4) Emmi Piispanen AlajA 138, 5) Viola Jokiaho ÄhtU 135, Emma Latvala LappVei.

T15 Keihäs 1) Sara Vuorela AlajA 37,93, 2) Alisa Takamaa LapVi 32,92, 3) Viola Jokiaho ÄhtU 30,59, 4) Hanna Siirilä AlajA 27,39, Emma Latvala LappVei DNS, Katariina Leppäaho AlajA DNS, Lotta Viinamäki LappVei 26,62.

P15 Keihäs 1) Pietari Hanhisalo HIFK 48,17.

N17 200m (+0,4) 1) Milja-Maria Lahti AlajA 26,98, 2) Alisa Viinamäki LappVei 27,71, 3) Seliina Kuoppa-Aho AlajA 29,15, 4) Alisa Koivukangas EvijU 29,32.

N17 800m 1) Seliina Kuoppa-Aho AlajA 2.38,73, Emmi Piispanen AlajA 2.45,00, Liinu Järvinen AlajA DNS.

N17 Seiväs 1) Janna-Juulia Mäenpää LappVei 365, 2) Viola Takala AlajA 235, 3) Jenna-Justiina Mäenpää LappVei 215, Sara Mattila ÄhtU.

N17 Keihäs 1) Veera Sauna-Aho KuortKu 51,08, 2) Fanny Taira KurikRy 44,02, 3) Alisa Koivukangas EvijU 36,69, 4) Kaisa Lähdemäki SeinäjSU 36,47.

M17 100m (+0,2) 1) Eetu Eeli AlavU 13,35.

M17 Seiväs 1) Tommi Järvenpää JyväskKU 430.

M17 Kiekko 1) Santeri Hanhikoski KaustPV 38,49, 2) Esa Koskinen KaustPV 33,64.

M17 Keihäs 1) Niko Mäki-Mustapää KuortKu 62,78, 2) Henri Pitkäkangas AlajA 45,62.

(Jos urheilija kilpaili useammassa kuin yhdessä ikäsarjassa, hänet merkittiin kilpailun ulkopuoliseksi vanhemman ikäsarjan kilpailussa. Nämä tulokset näkyvät tuloslistassa ilman sijoitusta lajin lopussa.)

© 2022 – Amptech Oy


 

vanhat kuorma-autot tukim

JÄTÄ KOMMENTTI