Mustarastaita ennätysmäärä, tiaisia ja keltasirkkuja eniten

0
Keltasirkku oli nyt, Suomenselän Lintutieteellisen Yhdistyksen toimita-alueella, Pihabongauksen runsain lintulaji.

Pentti Hautala/ J-Pnews
Alavus/Töysä

BirdLife Suomen järjestämässä, Suomen suurimassa luontotapahtumassa pihabongauksessa tarkkailtiin lintuja viime viikonvaihteessa 29.-30.1.

Lopulliset lintulajien- ja osanottajien määrät selvisivät vasta nyt perjantaina 4.2., kun havaintojen ilmoitusaika päättyi. Toki vieläkin voi vähän luvut muuttua, kun kaikki Postin kautta lähetetyt tiedot ehtivät perille.

Monet tiedotusvälineet julkaisivat bongauksen lukuja heti maanantaina ja tiistaina. Niihin on tullut lisää kuitenkin tuhansia viikon vanhetessa.

Kyseessä oli jo 17 kerta, kun lintuja tunnistettiin tuhansilla suomalaisilla pihoilla. Nyt bongaukseen osallistui peräti 25 579 henkilöä, 17594 pihassa ja muissa kohteissa. Esimerkiksi viime vuonna bongaukseen osallistui vajaa 24 000 henkilöä, noin 16 000 paikassa, eri puolilla valtakuntaa.

Koko Suomen ykkönen pihabongauksessa oli perinteisesti tiaiset. Tässä talli- ja sinitiaiset ruokailemassa hyvässä sovussa, Töysän Koskipuistossa.

Eniten havaittiin tälläkin kertaa talitiaisia 134 385. Toiseksi runsaammin keltasirkkuja 119 497 ja kolmanneksi eniten sinitiaisia 77 249. Viime vuodesta huikeimmin lisääntyivät mustarastaiden havainnot. Vuosi sitten niitä bongattiin 6025 ja nyt 26 144.

Myöskin räkättirastaiden määrä oli nyt suuri,35 180, kun marjoja riittää vielä pihlajissa ja pensaissa. Tilhiä havaittiin yli 41000.

Suomenselän Lintutieteellisen Yhdistyksen toiminta-alueella bongattiin lintuja 661 pihassa. Henkilöitä osallistui kaikkiaan 988..

Keltasirkkuja havaittiin lähes jokaisella bongauskohteessa, yhteensä 8509. Toiseksi eniten Talitiaisia 5268 ja kolmanneksi runsaammin Pikkuvarpusia 3459. Seuraavina, Räkättirastas 3184, Tilhi 2796, Sinitiainen 2737, Naakka 2198. Mustarastaita havaittiin alueellamme 295.jne.

Yhteensä havaintoja kirjatiin perjantaina klo 14 mennessä 38 878. Pihabongauksen havainnoissa huomio myöskin alueemme linnuston suhteen, Varpushaukkojen suuri määrä 30.Samaa on todettava 52-harmaapäätikasta,18 Puukiipijästä ja 830 Fasaanista.

Tilhille ja peipoille riittää syötävää, marjojakin vielä nyt sydäntalvenakin.

Kun seuraa esimerkiksi Tiiran lintuhavaintosivulta SSLTY:n seutukuntamme linnuston lajeista, saa aivan toisenlaisen ja yksipuolisemman käsityksen. Lintubongauspäivinäkin on mainitun tiedoston valloittaneet monet kymmenet räkättirastaiden ja peippojen havainnoijien nimet.

Missä luuraa todella luonnossa liikkuvien ja autiotupien aluille retkeilevin päivittäiset havainnot? Autobongaajien, räkättirastaita, peippoja ja tilhiä on turha julkaista päivittäin. Niitähän lentelee sadoittain vielä jokaisen kylän pihlajissa ja marjapensaissa.

Kuvat: Pentti Hautala


 

vanhat kuorma-autot tukim

JÄTÄ KOMMENTTI