Tietokirjailija Harri Ahonen Alavuden pääkirjastolla

0
Kuva: Santeri Viinamäki

Tietokirjailija Harri Ahonen pitää luennon Pohjois-Lapin retkeilyreiteistä Alavuden pääkirjastolla tiistaina 7.10. klo 18.

Harri Ahonen. Kuva: Petteri Arminen

Luento pureutuu reitteihin, joita voi patikoida tai maastopyöräillä. Reittejä on moneen lähtöön, opastettuja ja helppokulkuisia lähireittejä sekä kauempana erämaassa, opasteiden ulkopuolella, kulkevia kärrypolkuja. Kulkee niitä missä ja miten vain, tulee siitä ikimuistoinen kokemus. Luento järjestetään yhteistyössä Lakeudenportin kansalaisopiston kanssa.

Harri Ahonen on tamperelainen Skandinavian historian ja aatehistorian opiskelija. Hän on suunnitellut vaelluksia itselleen ja tuttavilleen ja käynyt vaeltamassa Skandinavian erämaissa yli kymmenen vuoden ajan, iltapäiväretkistä kolmen viikon mittaisiin vaelluksiin. Hän on asunut Norjassa usean vuoden ajan ja tutustunut siellä paikalliseen vaelluskulttuuriin.

Harri Ahonen on luennoimassa aiheesta myös Ähtärissä, Pirkanlinnan auditoriossa, torstaina 2.10. klo 18.

Alavus-on-asukkaitaan varten


JÄTÄ KOMMENTTI