Alueen kevään 2022 uudet ylioppilaat

0

Tässä ovat alueemme uusien ylioppilaiden nimet lukioittain aakkosjärjestyksessä!

Ylioppilastutkintolautakunta on ilmoittanut tämän kevään ylioppilaiden nimilistat.

 

ALUEEMME LUKIOISTA VALMISTUNEET:

Alavuden lukio

Asunmaa Katri, Eklund Senni, Haapanen Salla, Hirvijärvi Hanna-Kaisa, Holkko Joona, Jänikselä Mette, Järvinen Johannes, Kontoniemi Veera, Kulju Noora, Luoma Anni, Maja Niklas, Moilanen Mirva, Myllyaho Jani, Mäenpää Viivi, Mäki-Tuuri Johanna, Mäki-Tuuri Manu, Mäkinen Jenna, Neste Henna, Niemistö Pinja, Nukarinen Emilia, Nurmi Iiris, Parhiala Siiri-Maija, Pasto Tiia, Pynttäri Iida, Pynttäri Sanni, Rajalahti Harri, Rantala Aleksi, Salomaa Sanni, Setälä Ossi-Pekka, Soukkala Aino, Tapanimäki Jenni, Teppo Joona, Ukkonen Jenni, Uusitalo Attila, Valkama Milla, Vehkakoski Aino-Kaisa, Vähämaa Mikko, Ylimäki Viivi, Yritys Saana, Ämmälä Niko

Alajärven lukio

Anttila Tuomas, Borisov Anisja, Etula Jani, Haanpää Onni, Hautanen Matilda, Herrala Katriina, Hietala Eveliina, Hietamäki Riia, Huhtala Olli, Hänninen Venla, Isoniemi Maria, Joensuu Elmeri, Joensuu Sylvia, Juudin Sanni, Järvinen Julia, Kaarlela Samu, Kallin Karita, Keski-Mäenpää Enni, Kivimäki Anna-Kaisa, Kivimäki Annika, Kivipelto Ada, Korkea-aho Aino, Koskela Aada, Kuoppa-aho Josefiina, Latvala Milja, Lehtelä Heikki, Leppälä Anna, Levijoki Vili, Mattila Nella, Maunuksela Antton, Miettinen Aapo, Mikkola Juhana, Nieminen Kukka-Maaria, Ojanperä Aino,Pakka Jesse, Parkkonen Ville-Matias, Peltokangas Miika, Penttilä Konsta, Pesu Olivia, Purosaari Jenna, Puumala Netta, Pyhältö Milja, Rabirokh Alexandra, Rajala Emma, Ranta Augustina, Ranta Iiro, Rantakangas Anni, Rantakangas Tiitus, Saari Josefiina, Salmenautio Riku, Sillanpää Saara, Sippola Tuomas, Suomala Mirko, Takala Milla, Tuneström Anette, Turja Ella-Mari, Turja Julius, Turunen Suvi, Uusitupa Anttoni, Viitasaari Johanna, Välilehto Verna, de Silva Isabel.

Evijärven lukio

Alatalo Jussi, Alatalo Sanni-Mari, Hyvönen Oskari, Kontiainen Nella, Kontiainen Nicolas, Korpi Lotta, Koskimäki Oskari, Kupila Elina, Myllymäki Loviisa, Mäkinen Johannes, Mäkinen Mirjami, Niemi Meeri, Norjamäki Ulla-Mari, Paalanen Ronja, Paasonen Iiro, Pesonen Sara, Ritala Pinja, Salmi Vilma, Sironen Jani, Sironen Saku, Strömsund Mari, Takamaa Iris, Teppo Julius, Tikkakoski Iiro, Tyynismaa Petteri, Vesala Veera, Äyrä Fanny, Äyrä Saku

Härmän lukio

Ek Nanna, Haapala Vilma, Haukkala Ville, Hede Alina, Heikkilä Vilma, Hopiavuori Jami, Huhtamäki Paulus, Jokinen Ester, Kauppi Camilla, Ketola Mika, Korkiatupa Vilma, Lahti Emmi, Luoma Kasper, Mäkelä Ronja, Niemi Janette, Paalanen Iida, Rantala Eevertti, Rantanen Tommi, Risikko Veera, Saarijärvi Taru, Suutarinen Santtu, Viljakainen Nico, Ylihärsilä Ville

Karstulan lukio

Honkonen Ronja, Honkonen Silja, Kaskilahti Ella, Kärki Jenna, Laitinen Toivo, Lehtonen Anni, Marttinen Valtteri, Nuolikoski Mette, Ojanen Sonja.  Palovesi Jaakko, Peltola Minja, Piispanen Emmi, Poikonen Siiri, Pölkki Toni, Riekko Caroliina, Rissanen Lauri, Saarinen Venla, Siiskonen Janne, Tarvainen Kukka-Marikki, Urpilainen Jonna, Valtonen Vilho, Viertamo Vilma

Kauhavan lukio

Anttila Senni-Sofia, Hakomäki Milla, Hauhtonen Otto, Haukkala Elli, Heino Iris, Hietakangas Aada, Hietala Konsta, Härkönen Tilda, Ikola Aliina, Kankaanpää Kimi, Kankaanpää Sofia, Karjanlahti Miro, Kinnari Sini, Kiviaho Maiju, Kivilahti Elina, Korpimäki Rasmus, Kottari Sakari, Kunnari Veera, Laakso Panu, Lassila Laura, Lehtikangas Elina, Lepistö Einari, Lindgrén Kaapo, Linna Suvi, Luomala Aleksi, Mattila Katariina, Nykänen Ada, Ojala Tera, Paussu Vilma, Pykäri Rasmus, Riihonen Miina, Rintamäki Vilma, Salmela Iida, Sankelo Sampo, Sippola Akseli, Takamaa Jere, Tietäväinen Lauri, Tobiasson Rasmus, Toija Sanna,  Vesterbacka Milla, Vähälummukka Teemu, Ylimäki Ella, Ylipelkonen Samuli

Kaustisen musiikkilukio

Haapamäki Oiva, Haapasalo Oona, Harju Salla, Hirvenlahti Markku, Järvilä Nikolai, Kaakko Julius, Kari Viljami, Karvonen Joonas, Kaunisharju Roope, Keskilammi Mikael, Kivelä Veimi, Kivipelto Onni, Kokko Aada, Korpela Viivi, Kykyri Henna, Luomala Nea, Miettunen Elina, Mikkola Topi, Myllymäki Elmeri, Männikkö Max, Niininen Erika, Nikula Mico, Nikula Miska,  Nissinen Tiina, Oino Pietari, Ojanen Sameli, Palola Inka, Patana Iida, Pekkarinen Milja, Penttilä Venla,Puusaari Senni,  Rahkonen Marku, Rutanen Oona, Sillanpää Sonja, Skantz Eetu, Soidinmäki Niki, Timonen Nuutti, Turja Eveliina, Vieruaho Kati, Yli-Sissala Eero

Kuortaneen lukio ja urheilulukio

Ahlskog Julia, Aho Senja, Hakomäki Veera, Harju Jenni, Heikkala Elisa, Häkkilä Lauri, Isopahkala Riku, Jokela Julia, Järvinen Anssi, Kemppainen Joonatan, Koppanen Peppi, Korpinen Iiris, Käpyaho Oskari, Latvala Jessi, Lehtimäki Aada, Lithovius Siiri, Lähdesmäki Olivia, Makkonen Moona, Malinen Otto, Matila Tiia, Mortensen Miska, Mustalahti Niilo, Mustonen Veeti, Mäki Vilma, Mäkitalo Markus, Peltoheimo Emilia, Peltokangas Ville, Poltto Joona, Rantanen Joel, Rinta-Tassi Liisa, Salonen Mika, Salpakari Joonatan, Sarkkinen Jonni, Suhonen Riku, Suutala Santeri, Sveholm Maria, Toivonen Ville, Tuusa Niko, Vaiksaar Lars, Yli-Mäyry Juha-Matti

Lapuan lukio

Aho Julia, Ahola Katri, Alanko Senni, Anttikoski Iikka, Cygan Konrad, Haapamäki Jussi, Haatainen Vilma, Hakomäki Karoliina, Hautala Heini, Hautala Paula, Hertteli Hanne, Hjelt Eero, Huhtala Niklas, Hämäläinen Samuli, Johansson Jere, Kaidesoja Manu, Kalliokoski Lotta, Kalliokoski Meri, Kangasluoma Anniina, Kangasluoma Essi Kaksoistutkinto, Kara Juuso,  Kattelus Ella, Kaukola Mikael Kaksoistutkinto, Kivisalo Ville, Kojola Nelli-Maaria, Kontio Jyri, Korpela Samuel, Koski Oskari, Kruuti Ella, Kujala Oona, Kulju Juulia, Kuula Pinja, Kyyrönen Natalie, Laaksoharju Ville, Lahdensuo Feetu, Lahdensuo Matilda, Lahdensuo Siiri, Lahnalampi Olivia, Lakaniemi Tuomas,  Latva-Rasula Siiri, Laurila Iisakki, Matilainen Laura, Mustonen Emma, Niska Saana, Palojärvi Janika, Paloniemi Annika, Pelander Jere, Perälä Janika, Pohto Wilma, Riihimäki Sara, Rintaniemi Juho, Saari Josefina, Saari Vilja, Suokas Leevi, Suokko Jenni, Szlapa Kajetan, Taipale Viivi, Tauriainen Maaria, Thil Elli-Noora, Tynjälä Juuso, Utriainen Vilma, Vaaranmaa Aatu, Vimpari Juuso Kaksoistutkinto

Lappajärven Geolukio

Ala-aho Väinö Veikko, Alalantela Erika Anniina, Etelämäki Kia Jemina, Hakala Juhani Hermanni, Hernesniemi Tomi Tapio, Jokitalo Veera Matilda, Kangastie Olivia Liisa Aleksandra, Kujala Emilia Anniina, Mäki Tanja Sofia, Puntola Petra Fanni Joanna, Rannisto Saana Anni Sylvia, Rantakangas Essi Terttu Maria, Rantakangas Reino Antero, Savola Aleksi Eemeli Juhani, Savola Sanni Marika, Särkijärvi Kristiina Maria Susanna, Tenhunen Jaakko Paavo Vihtori, Turpeinen Viljami Henrik, Valkosalo Antti Johannes, Viinamäki Salla Maria

Perhon lukio

Anttila Veera, Erkkilä Pilv, iErkkilä Tiitus, Erkkilä Viivi, Hietaniemi Lotta, Humalajoki Anna-Sofia, Kalliokoski Jennica, Kivelä Helmiina, Kivelä Heta, Kytölä Natalia, Nissinen Onni, Nukari Veera, Ohranen Eveliina, Saastamoinen Aapeli, Vikman Veera

Ruoveden lukio

Ahokas Arttu, Alsobaihi Taha, Asunta Sara, Harju Henna, Hietalahti Salla, Kallonen Elias, Kangasmäki Olli, Kaskinen Charlotte, Koivumäki Eemil, Kojola Noora, Koskinen Iitu, Laine Akseli, Lautala Kalle, Leinonen Joona, Lietzen Vilja, Marttila Verna, Mattila Hely, Ojalehto Jesse, Paananen Hilja-Maria, Pajunen Emmi, Peltomäki Siiri, Permi Emilia, Pihkanen Matti, Saartama Sofia, Salmela Ronja-Maija, Salmela Sara, Salminen Sanni, Saukko Nea, Toivonen Kaisu, Visulaaka Janette

Vimpelin lukio

Ahonen Erika, Anttila Helmi, Hautala Susanne, Herrala Konsta, Hurmerinta Esteri, Isoranta Minttu, Jaatinen Pihla, Kangasaho Lotta, Karjalainen Venla, Kuusela Lari, Laitila Sofia, Lakaniemi Mirka, Manninen Milja (kaksoistutkinto), Mäenpää Juho-Joel, Poikelin Veera, Pulkkinen Sara, Riihimäki Emma, Salmela Fanny, Vihriälä Lauri

Virtain lukio

Autio Teuvo Antero, Harjumäki Tino Antti Tapani, Hautamäki Kiia Jessica, Hynynen Aada Maarit, Ilonen Emma Katariina, Ilonen Timo Juhani, Kangasaho Karita Jenni, Korhonen Tomi Kristian, Lahti Eero Aapeli, Lehtinen Julia Susanna, Leveelahti Juho Matias, Moisio Noora Helmina Aurora, Mononen Lauri Akseli, Mäki Jarkko Juha Topias, Mäntyharju Joel James Mikael, Mäntysalmi Milja Aino Matilda, Niemenmaa Neea Helena, Niemi Ronja Annikki, Poukka Linda Eliina Josefiina, Ranta-Lassila Lauri Olavi, Ruokonen Helmi Kristiina, Saastamoinen Henna Tuulia, Salo Mikael Juho Matias, Sihvonen Petu Tuomas, Vaihtamo Elina Iida Maria, Viitanen Aaro Valtteri, Vähä-Jussila Heidi Katariina, Wei Songyuan, Ylä-Liedenpohja Milla Noora Maria.

Ähtärin lukio

Akonniemi Aapo, Ala-Mutka Tuukka, Haipus Fiia-Maria, Hannonen Ville, Hietanen Matias, Hiironen Daniel, Huhtamäki Aleksi, Kaartinen Matias, Katajamäki Celestina, Keisala Arttu, Kilponen Iida, Kivelä Emilia, Koivula Emmi, Koski Veeti, Kujansuu Juho, Kurunmäki Saga, Leppä Aatu, Luodeslampi Lotta, Matinaho Juha-Matti, Nortunen Mira, Ohra-aho Ella, Puskala Nella, Saranen Anton, Virta Arttu, Vuorimäki Senni, Yhtiö Oona, Ylä-Vannesluoma Teea


 

vanhat kuorma-autot tukim

JÄTÄ KOMMENTTI